شهر پمپی [قوم لوط] : مردمی که بخاطر زنا و لواط به مجسمه های سنگی تبدیل شدند

آتش فشان وزو بعنوان یکی از نمادهای ایتالیا شناخته می شود آتش فشانی که آخرین بار دوهزار سال قبل فعال شد.

همه چیز بسیار سریع اتفاق افتاد در روز 9 آگوست 79 قبل از میلاد مسیح[1] آتشفشان فوران کرد در کسری از ثانیه هوا پر از گازهای سمی شد و خورشید محو گردید تا گازهای سمی تا 15 کیلومتر از محدوده را پر کردند به گونه ای که بسیاری از مردم شهر حتی فرصت کوچکترین واکنشی از خود نداشتند و در جای خود تبدیل به مجسمه های سنگی شدند.

عده از مردم که توانسته بودند خود را به نزدیکی سواحل برسانند به خاطر تاریک شدن هوا و گازهای سمی کشتی هایی که رای امداد رساندند به آنها از آن سوی صاحل آمده بودند نتوانستند نزدیک شوند و چند دقیقه بعد این شهر تبدیل به تاریک ترین نقطه جهان شد و شهر پمپی[2] با همه ساکنین خود به مدت ۱۵۰۰  سال مدفون شد و در سال ۱۵۹۹ بطور اتفاقی کشف شد کاشفین ابتدا از دیدن مجسمه های سنگی شگفت زده شده بودند همه ساکنین شهر در اثر گازهای آتشفشانی به مجسمه های سنگی تبدیل شده بودند.


 

اما ساکنین شهر چه گناهی مرتکب شده بودند که باید اینگونه هلاک می شدند؟آثار بدست آمده از دیواره های شهر پمپی نشان می دهد که این شهر بزرگترین مرکز فحشا در دوران باستان بود و از همه جای روم برای زنا به آنجا می آمدند و تقریبا همه ساکنین آن به عمل فحشا مشغول بودند و از این راه کسب در آمد می کردند و حتی موظف به پرداخت مالیات به حاکم شهر از در آمد خود بودند.کودکانی که بدنیا می آمدند نیز برای سو استفاده جنسی در آینده بصورت برده نگهداری می شدند.[3]تصویر زیر از پیکره های سنگی دیواره پمپی بدست آمده است که یک مرد را در حال زنا با یک زن و یک مرد دیگر را در حال لواط با آن مرد نشان می دهد.[4][5]


پیکره سنگی دیگر نیز تصویر سو استفاده یک مرد از یک پسر را نشان می دهد.[5]

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد داستان قوم لوط می تواند به شهر پمپی صدق کند مثلا قوم لوط به عمل قیه لواط که برخی از روشنفکرنماهای امروزی این عمل قبیه را یک مساله طبیعی می داند و از آن دفاع می کنند شهره بودند:

در سوره العنکبوت آیه 28 و 29 نوشته شده است :

و لوط را فرستادیم هنگامی که به قوم خود گفت: شما کار بسیار زشتی انجام می‏دهید که احدی از مردم جهان قبل از شما آنرا انجام نداده!(28)آیا شما به سراغ مردان می‏روید، و راه تداوم نسل انسان را قطع می‏کنید، و در مجلستان اعمال منکر انجام می‏دهید؟!، اما پاسخ قومش جز این چیزی نبود که گفتند: اگر راست می‏گوئی عذاب الهی را برای ما بیاور!(29)

در آیه 32 سوره العنکبوت خداوند به خاکستر اشاره کرده است که می تواند به خاکستر های آتشفشانی دلالت داشته:

 گفت لوط [نیز] در آنجاست گفتند ما بهتر مى‏دانیم چه کسانى در آنجا هستند او و کسانش را جز زنش که از باقى ماندگان [در خاکستر آتش] است‏حتما نجات خواهیم داد(32)

در ادامه سوره العنکبوت نوشته شده است:

ما بر مردم این شهر به [سزاى] فسقى که مى‏کردند عذابى از آسمان فرو خواهیم فرستاد(34)ما از آن آبادی نشانه روشنی و درس عبرتی برای کسانی که تعقل می‏کنند باقی گذاردیم.(35)

همانطور که در آیه 28 و 29 نوشته شد این قوم به لواط شهره بودند که با شهر پمپی  مطابقت دارد در آیه 34 به عذابی از آسمان اشاره شده است که این مساله نیز به گازها و خاکستر های اتش فشانی که در ابتدا فوران کردند و آسمان شهر را پر کردند اشاره دارد و در ادامه در آیه 35 خداوند نیز اشاره کرده است که آثاری از این شهر را باقی خواهد گذاشت.

در سوره هود آیات 68 تا 84 نیز به داستان قوم لوط اشاره می شود:

در آیه 68 به بانگی اشاره شده است که بر صدای صدای ناشی از آتشفشان دلالت می کند و خداوند در این آیه به مردن افراد در خانه هایشان اشاره می کند که این مساله نیز درست است زیرا گازهای سمی بسیاری از افراد را در خانه های خود خشکاندند:

 و کسانى را که ستم ورزیده بودند آن بانگ [مرگبار] فرا گرفت و در خانه‏هایشان از پا درآمدند(68)

در آیه 82 به مدفون شدن شهر زیر آتشفشان اشاره می کند :

هنگامی که فرمان ما فرا رسید آن (شهر و دیار) را زیر و رو کردیم و بارانی از سنگ: گلهای متحجر متراکم بر روی هم بر آنها نازل نمودیم.(82)

 

بسیاری از نکات بالا نشان می دهد شهر پمپی همان شهر لوط است اگر این موضوع درست باشد می تواند پاسخ خوبی برایافرادی که این مساله را به زیر سوال می برند که چرا همه پیامبران در خاور میانه ظهور کرده اند باشد.

علاوه بر آن شهر هایی شبیه به شهر پمپی در سوئد و آمریکای جنوبی نیز یافت شده اند[6] که نشان داده است عذاب الهی مشابه قوم لوط در این شهر ها نیز اتفاق افتاده است و چه بسا در آینده نیز ممکن است اگر همه افراد شهری آلوده گناهان گوناگون شوند عذاب الهی به این صورت و صورت های دیگر اعمال شود.

چه بسیارند عبرت ها و چه کمند عبرت گیرندگان

 

------------

[1]تنها تناقضی که میان شهر پمپی به و داستان قوم لوط به چشم می خورد این است که کمی بازه های زمانی این شهر با زمان حضرت لوط که با حضرت ابراهیم همزمان بوده است به چشم می خود که این موضوع نیز قابل بحث است مثلا ممکن است زمان فوران آتشفشان وزو و شهر پمپی سال 79 قبل از میلاد نباشد و بسیار باستانی تر از آن باشد و مربوط به یک اشتباه در کتابهای تاریخی باشد که این موضوع نیز نیازمند تحقیق بیشتر است اما تمام نشانه هایی که در قرآن از این شهر ذکر شده واقعیت دارد.یا مثلا لوط بسیار بیشتر از ابراهیم عمر کرده باشد و سالها بعد به آن شهر رسیده باشد.

[2]پمپئی از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد:ویرانه‌های پمپئی در نزدیکی ناپل در ایتالیا واقع شده‌است. در آن آثاری از بناها و مردم شهر باستانی پمپئی که بر اثر آتشفشان کوه وزوو ویران شده به چشم می‌خورد.[۱] پیش از این تصور می‌شد مردم این شهر به خاطر گازهای سمی حاصل از آتشفشان کشته شده‌اند اما پژوهشهای دیگر نشان داد آنها به خاطر حرارت بالا جان باخته‌اند.برخی دیگر نیز بر پایه نامه‌هایی که ۲۵ سال پس از این ماجرا نوشته شده به این نتیجه رسیدند که مردم به خاطر استشمام خاکسترهای آتشفشان خفه شده‌اند.[۲] این شهر پس از آتشفشان زیر ۴ تا ۶ متر خاک و خاکستر به مدت ۱۵۰۰ سال مدفون شد.این شهر به صورت کاملاً اتفاقی در سال ۱۵۹۹ میلادی کشف شد.این شهر تاریخی که جزو میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود با بیش از دو میلیون و پانصد هزار بازدید کننده در سال یکی از جاذبه‌های مهم ایتالیا به‌شمار می‌آید.

[3]در مستندی که در تلوزیون History channel پخش شد به خوبی به این شواهد اشاره شده است مستند را از طریق این لینک می توانید در سایت یوتوب مشاهده کنید.

[4]شواهد بسیاری وجود دارد که همجنس بازی در یونان و روم باستان بطور گسترده وجود داشته که بی شک در این شهر که مرکز فحشای آن دوران بوده است نیز این عمل وجود داشته جهت مطالعه بیشتر به مطلب همجنس بازی در روم باستان در سایت ویکی پدیا مراجعه فرمایید.

[5]جهت جلوگیری از فیلتر شدن وبلاگ و ... قسمت هایی از تصاویر شطرنجی شد اما علاقه مندان به پژوهش در تاریخ می توانند با سرچ کردن واژه pompeii در تصویر یاب گوگل همه پیکره های سنگی که تصاویر غیر اخلاقی از شهر پمپی در آن دوران کشیده شده بود را مشاهده نمایند

[6]حتی اگر شهر پمپی شهر دقیق لوط نباشد برای شهر لوط نیز سرنوشت دقیقا مشابهی اتفاق افتاده است نمونه ی دیگری از اتفاقی که برای شهر پمپی اتفاق افتاده در بقایای یک شهر باستانی در سوئد و آمریکای جنوبی کشف شده است جهت مشاهده کلیک کنید.

/ 19 نظر / 12507 بازدید
نمایش نظرات قبلی
zeinab

بچه ها توی نکته 6 نوشته که ممکنه پمپی قوم لوط نباشه که مطمینا هم نیست چون تاریخش با هم نمی خونه ... وم لوط با باران سنگ مواجه میشن و هلاک میشن ن با آتشفشان و مواد مذابش ... ولی خاک بر سرشون که اینقد بد بودن ؛ حتی توی فیلم پمپی هم هستش ؛ لباسای خانوماشون افتضاحه اگر نمیپوشیدم بهتر بود یا مثلا این که گلادیاتور هاشون هم دیگرو راااااااااحتـ میکشتن و مردم هم از نگاه کردن قتل عام اونا لذت میبردن حتما ی گناهی کرده بودن که دلاشون مثه سنگ بود دیگه

عاطفه

اجرای شهر پمپی شباهت زیادی با قوم لوط داره در جاهای دیگه هم فوران اتشفشان داشتیم اما معمولا مردم فرصت فرار دارن هیچ وقت این طور نبوده مردم حتی نتونن کمی دور بشن ممکنه سرعتشون کم باشه نتونن جون سالم بدر ببرن ولی باید حداقل در حال فرار باشن ولی اینجا همه در جای خودشون خشک شدن طبیعت در حال عادی این طور عمل نمیکنه میشه گفت واقعا بلای اسمانی بوده در ضمن خیلی جالبه که انقدر این اتفاق با توصیفات قران همخوانی داره

محسن

سلام خلیلی ممنون خیلی جالب بود

ماهان

طلب خوبی بود فقط چنتا نکته هم بگم. خوب قطعا پمپی نمیتونه همون قوم لوط باشه. آزمایشات تشخیص قدمت آثار باستانی مثل کربن ۱۴، پتاسيم- آرگن، روبيديم - استرانسيوم، آمینواسیدها، ایزوتوپها و غیره میتونن جواب های دقیقی بدن و حداکثر خطا تو این آزمایشها محدوده و نه چند هزار سال. بنابراین حضرت لوط نمیتونه دو هزار سال عمر کرده باشه تا در سال ۷۹ بعد از میلاد شاهد عذاب خدا باشه. سنت های سکسی روم باستان هم در واقع برای ملت و قوم خودشون و در اون زمان صرفا یک فرهنگ و سنت بوده مثل خیلی از تمدنهای دیگه که دارای عادات و سنتها و فرهنگهایی خاص در زمان خودشون بودن که با معیار ما یا گذر زمان ممکنه غیرطبیعی، غیراخلاقی، غیرانسانی یا هر چیز دیگه ای به نظر برسه. کما اینکه این سنت های سکسی در سراسر امپراتوری روم رواج داشت و حتی تا قرن سوم میلادی یعنی حدود دویست سال بعد از واقعه پمپی هم رواج داشت تا با نفوذ بیشتر مسیحیت از بین رفت. در ضمن اون موردی که دوستمون گفتن هم صحیحه. تمامی این مجسمه ها در واقع حفرات خالی زیر لایه های قطور خاکستر بودن که بدن داخل اونا متلاشی شده و بعدا موقع اکتشافات باستان شناسی با تزریق موادی مثل سیمان، بنتونیت و بو

ماهان

ببخشید نصفه موند. با تزریق موادی مثل سیمان، بنتونیت و بوکسیت به این شکل دراومدن: http://www.mummytombs.com/pompeii/background.htm

محمد حسین

من در مورد شهر پمپی تحقیق زیاد کردم اما این قوم بسیار بعد از حضرت ابراهیم بوده اند نزدیک به 2000 سال پیش در حالی که حضرت ابراهیم پیامبر بعدی بعد از حضرت نوح می باشد و به هیچ طریقی این دو با هم تطبیق ندارند؛ ابتدا از وبلاگ شما لذت بردم اما خیلی جانب دارانه نوشته شده و مسائلی را فقط به هم ربط دادید مثل شهادت حضرت امام حسین به آیات قرآن !!!در صورتی که برای حضرت یحیی هم چنین شد اما سخنی در قرآن نرفته احتیاجی نیست کسیو مقدس کنید مقدسین به تقدیس شما نیازی ندارند؛ از زحماتتون سپاسگزارم خدا قوت

مجمد

حضرت لوط(ع) از پیامبران بزرگ خدا بود و درعصر حضرت ابراهیم(ع) می‏زیست و با آن حضرت خویشاوندی نزدیک داشت. حضرت ابراهیم علیه السلام بعد از مهاجرت از عراق و سرزمین بابل، به سوی شامات آمد. بعد از مدتی به عنوان رسول الهی به سوی اهالی سرزمین مؤتفکات که عبارت بودند از شهر سدوم از نواحی فلسطین و شهرهای اطراف آن رفت و بطوری که گفته شده چهار شهر بوده: ۱ - سدوم ۲ - عموره ۳ - صوغر ۴ - صبوییم. حضرت لوط ع از سوی حضرت ابراهیم علیه السلام مأموریت یافت تا قوم خویش را به سوی توحید دعوت کند و با مفاسد به مبارزه برخیزد. وی با دلسوزی و محبت دعوت خویش را شروع کرد . حضرت لوط ع سی سال تبلیغ کرد ولی قومش به جای ایمان آوردن، ایشان را تهدید به بیرون راندن از آن دیار کردند. حضرت لوط به خدا پناه آورد و سرانجام عذاب الهی زندگانی آنها را در هم کوبید و دگرگون ساخت.

مجمد

صدوم یا سدوم شهری بود که حضرت لوط علیه السلام برای هدایت مردمان بدکار آنجا مبعوث شد. عذابی که بر این قوم نازل امد چهار شهر را بر گرفت که اکنون زیر دریای مرده(بحرالمیت) در مرز فلسطین و اردن قرار دارد.صدوم و عمورا و ادوما و صابییم میزان نمک این دریاچه 200درصد است که بالاترین غلظت نمک در میان دریاچه هاست. قرآن می فرماید فَجَعَلْنَا عَالِیَهَا سَافِلَهَا وَأَمْطَرْ‌نَا عَلَیْهِمْ حِجَارَ‌ةً مِّن سِجِّیلٍ ﴿٧٤ حجر﴾ یعنی شهر را کاملا زیر و روکردیم و سنگهای سجیل بر آنان باراندیم. سنگ های سجیل هم اکنون در صحرای اردن موجود است که به اندازه هندوانه و خاکستری رنگ بوده و هنوز ۱۵ درصد ماده سوختی از آن می توان استخراج کرد. سپس از باقیمانده آن برای کارهای ساختمانی استفاده می شود. فَلَمَّا جَاءَ أَمْرُ‌نَا جَعَلْنَا عَالِیَهَا سَافِلَهَا وَأَمْطَرْ‌نَا عَلَیْهَا حِجَارَ‌ةً مِّن سِجِّیلٍ مَّنضُودٍ ﴿ هود ٨٢﴾ پس چون فرمان ما آمد، آن [شهر] را زیر و زبر کردیم و سنگ‌پاره‌هایى از [نوع‌] سنگ گلهاى لایه لایه، بر آن فرو ریختیم.

رضا

جالبه که ادمین این سایت به حماقت خودش اصرار هم داره. می پرسه همه شهر رو گچ تزریق کردن؟؟ مگه میشه؟؟ همه دنیا می دونن که با تزریق گچ و سیمان حفره هایی که بدن افراد داخل اون بوده رو پر کردن و شکل این بدنها به این شکل گچی و سیمانی بازسازی شد. حالا کسی هم نگفت همه شهر رو گچ تزریق کردن

صادق

چنین نیست شهرهای مذکور در حاشیه رود اردن بودند واقعه در زمان ابراهیم واقع شده بر سر راه شام به مصر واقع بوده عذاب الهی منشا مستقیم از خدا بوسیله فرشته نه واقعه ای طبیعی