پاسخ به یک شبهه در باره داستان حضرت یونس

این روزها همزمان ما منفجر کردن مقر منتصب به حضرت یونس (ع) توسط گروهک تروریستی داعش سایتهایی که مشغول نقد قرآن هستند این داستان را مورد نقد قرار داده اند و یک اشکال علمی به آن وارد نموده اند که در نگاه اول شاید درست به نظر بیایید.

مثلا در یکی از سایتها مشاهده شد که گفته شده بود وال ها فقط ماهی ها و موجودات کوچک و سخت پوستان را می خورند و یا انسان در معده وال نمی تواند زنده بماند و هضم می شود و ...

یا مثلا اکبر گنجی در این مورد ادعا کرده است که :

 هیچ مورخی وقوع این واقعه را تائید نکرده‌است. همچنین با توجه به گفته قرآن که «ماهی بلعیدش» و اینکه معده یک ماهی به اندازه‌ای حجم ندارد که انسانی در آن زندگی کند و علاوه بر آن هضم نشود و به اضافه اینکه امکانات زنده ماندن (اکسیژن و غذا) برای مدت چهل شبانه روز (در قرآن زمان نیامده) در معدهٔ ماهی موجود نیست، این گفتهٔ قرآن از لحاظ علمی مردود است.[1]

این مساله در باره نهنگ های معمولی که فقط از سخت پوستان و ماهی های مرکب تغذیه می کنند صدق می کند.

ولی نوعی نهنگ بنام نهنگ آبی دارای دو برابر اندازه نهنگ های خاکستری هستند.بزرگترین نهنگ آبی بالغی که تا به امروز مشاهده شده، ۷۵ تا ۸۰ پا درازا داشته‌است. این نهنگ ماده ۳۸۹٬۷۶۰ پوند (برابر ۱۷۶٬۷۹۲ کیلوگرم، حدود ۱۸۰ تن) سنگینی داشته‌است.

برای انگاشت بزرگی ابعاد این جانور، همین بس که در حدود ۵۰ نفر انسان می‌توانند تنها روی زبانش بایستند، همچنین سرخرگ‌های این نهنگ به اندازه‌ای بزرگ‌اند که آدمی به راحتی می‌تواند در ایشان راه برود.
یعنی این جاندار از تمام دایناسورهای شناخته شده بزرگتر بوده و معده این نهنگ می توانسته 2000 کیلو غذا را در خود جای دهد.[2] 

در تصاویر زیر اندازه این نهنگ با بزرگترین دایناسوری که روی زمین می زیسته است و با یک انسان مقایسه شده است.با توجه به مشخصات بالا یونس نبی به راحتی می توانسته در معده این جاندار جای بگیرد.

اما سرزمینی که حضرت یونس در آن زندگی می کرد کجا بود؟ در سوره الصافات آیه 145 نوشته شده :

فَنَبَذْنَاهُ بِالْعَرَاء وَهُوَ سَقِیمٌ ﴿۱۴۵﴾ پس او را در حالى که ناخوش بود به زمین خشکى افکندیم. 

به احتمال قریب به یقین منطقه خشک و بی آب و علفی که دریا نیز داشته باشد خلیج فارس است و یونس در عراق یا عربستان امروزی به احتمال زیاد عراق می زیسته است  و احتمالا عازم نینوا بوده است.یک جغرافیدان نیز ادعا کرده است که نقشه ای در ترکیه وجود دارد که این موضوع را اثبات می کند.[3]پس بنا بر این این احتمال تقویت می شود که آرامگاهی که توسط گروهک تروریستی داعش منفجر شد واقعا به یونس نبی تعلق داشته باشد.

شبهات دیگری نیز مطرح می شود که والها چگونه تنفس می کنند و در نبود اکسیژن حضرت یونس چگونه زنده مانده است در پاسخ باید گفت که والها بیشترین رکورد را در نگه داشتن اکسیژن در بدن خود دارند و هر یک ساعت یک بار برای تنفس به سطح آب می آیند و تنفس می کنند.در نتیجه اکسیژن در بدن آنها وجود دارد.[این لینک]دوم اگر سطح معده وال نیز پر از آب باشد و خالی نباشد نمی تواند در داخل آب شنا کند.

---------

[1]گنجی، اکبر. پاسخ به تحدی قرآن (۵ و ۶) - از سری مقالات «قرآن محمدی»(فارسی). . وبگاه رادیو زمانه، ۱ بهمن ۱۳۸۷. بازیابی‌شده در ۲۱ اوت ۲۰۰۹.

[2] نهنگ آبی از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد 

[3]یک جفرافیدان ایرانی؛ داستان حضرت یونس (ع) در خلیج فارس اتفاق افتاده است

/ 8 نظر / 864 بازدید
هاجی

اما سوال اصلی اینست که چطور است که خدا 40 شبانه روز او را در دهان نهنگ حفظ کرد اما در برابر داعش توان نداشت

شما خودت الان قانع شدی؟ واقعاً قانع شدی؟

امیر

نهنگ پستانداره نه ماهی.

محمد رسول الله

الان نهنگش اصلا اندازه بویینگ باشه . چطور توی شکم نهنگ تنفس می کنه ؟ بیرون زمین نیست که بگی تو شکمش فرضا هوا رفته . توی آبه . وقتی چیزی می خوره آب هم می خوره . حضرت یونس آبشش داشته احیانا ؟!

عبدالله

با سلام فَالْتَقَمَهُ الْحُوتُ ... وَأَنبَتْنَا عَلَيْهِ شَجَرَةً مِّن يَقْطِينٍ در اینکه حوت چه بوده نمی دانیم و احادیث مختلف اند کافی است به سایت ها رجوع شود (چون جویای کتاب کمند) از قرآن بر می آید که حوت او را بلعیده و به امر خدا پس داده است. اما تاثیر بدن حوت بر حضرت را از اینکه خدا بوته کدویی را رویانده می توان فهمید. از کسانی که در شمال ایران زندگی می کنند علت خوردن کدو را بپرسید آب دریا در فعل و انفعالات بدن تاثیر می گذارد بلع حوت هم که جای خود را دارد. در آفریقا برای گرفتن مارهای عظیم الجثه پایشان را در سوراخ مار فرو می برند تا مار ببلعد. با اینکه چند لایه پارچه دور پا می پیچند پا در همان چند لحظه بلعیده شدن آب و موادی را از دست می دهد. حال حساب کنید که بدن حضرت چگونه شده است. حوت لازم نبوده چنان بزرگ باشد. مدت التقام هم از آیات پیداست که چند لحظه یشتر نبوده نبوده.حضرت مثل من نیست که گناهش را یک سال دیگر بفهمد این را هم قرآن می گوید. چون تسبیح گوینده بود وگرنه تا ابد در شکم حوت می ماند. کاش قرآن را بخوانیم کاش. اکبر گنجی از همین طریق با عوام بازی می کنند اما حماقت او بیشتر از عوام است

یه مسلمون

مهم نیس که چه جوری حضرت یونس تو شکم نهنگ زنده مونده مهم این که خدا به هرچی بگه کن فیکون(بقره، 117؛ آل‏عمران، 47؛ مريم، 35؛ غافر 18)همون چیز اتفاق میوفته چه میخواد با عقل و منطق جور در بیاد یا نه پس الکی الکی خودتونو با این جور شبهات گمراه نکنین خدایی که میتونه حضرت عیسی رو بدونه پدر بیآفرینه دیگه همچین چیزی براش مثل آب خوردنه.

آرتمیس

خیلی جالب بود مثل دیگر مطالب[لبخند] موفق باشید.

محمد

خیلی عالی بود کاملا تحقیقی