آیا در قرآن زمین مسطح است یا کروی است؟

در سایتهای مختلف شبهات مختلفی در این مورد که در قرآن زمین مسطح است مطرح می شود که در این پست قصد داریم به برسی این شبهه بپردازیم.

مثلا در سوره رعد آیه 3 نوشته شده است :

و اوست کسى که زمین را گسترانید و در آن کوهها و رودها نهاد و از هر گونه میوه‏اى در آن جفت جفت قرار داد روز را به شب مى‏پوشاند قطعا در این [امور] براى مردمى که تفکر مى‏کنند نشانه‏هایى وجود دارد (۳)

 

یا در سوره الحجر آیه 19 نوشته شده است :

و زمین را گسترانیدیم و در آن کوههاى استوار افکندیم و از هر چیز سنجیده‏اى در آن رویانیدیم (۱۹)

در این آیه کلمه گسترانید به مساله جدایی قاره ها اشاره دارد که در ابتدا زمین شامل یک قاره بزرگ بنام پانگه آ چند میلیون سال بعد ، به دو  قاره ی بزرگ بنام لورازیا و گندوانا تقسیم شد و خشکی های زمین از هم دور شدند و قاره های امروزی را پدید آوردند.تمام شبهاتی که به مساله صاف بودن زمین در قرآن وارد می شود مربوط به ګستردن و پهن کردن زمین به شکل فرش و ... است که این موضوع مربوط به مساله جدایی قاره ها است که در کتاب زمین شناسی سوم دبیرستان به آن اشاره شده است.در این لینک نیز می توانند بطور مفصل درباره آن بخوانید.

حال به برسی آیات قرآن در مورد شکل هندسی کره زمین می پردازیم در سوره الرحمن آیه 17 نوشته شده است:

رَبُّ الْمَشْرِقَیْنِ وَرَبُّ الْمَغْرِبَیْنِ ﴿۱۷﴾پروردگار مشرق‏ها و مغرب‏ها

در آیه 40 سوره معراج نوشته شده:

فَلَا أُقْسِمُ بِرَبِّ الْمَشَارِقِ وَالْمَغَارِبِ إِنَّا لَقَادِرُونَ ﴿۴۰﴾به پروردگار مشرق‏ها و مغرب‏ها سوگند مى‏خورم که ما تواناییم‏

یکی از مفاهیم این آیات این است که از دیدګاه زمین شناسی در فصول مختلف سال مکانهای مغرب و مشرق خورشید جابجا می شود.ولی دقیق ترین تعبیر این آیات این است که ما اگر یک شکل هندسی دایره رسم کنیم که دارای شمال و جنوب باشد و دارای مشرق ها و مغرب های فراوان مثلا ده ها و صد ها مشرق و مغرب در جهت های مختلف هندسی باشد اگر این نقاط را به هم وصل نماییم شکلی که به دست می آید دقیقا مشابه شکل هندسی یک کره مانند کره زمین است.

در تعریف دایره یا کره نیز به شکلی می ګویند که نقاطی هستند که فاصله آنها از مرکز دقیقا به یک اندازه است و فاصله مشرق و مغرب نیز از همه نقاط زمین به یک اندازه است حال اگر ما تعداد زیادی مشرق و مغرب داشته باشیم و آنها را به هم وصل کنیم شکل هندسی یک کره بدست می آید.

/ 1 نظر / 181 بازدید
شكوفه عبدلي

سلام و عرض ادب و احترام بسيار بابت مطالب آموزنده و مفيدتون تشكر مي كنم. من داشتم دنبال مطالبي در رابطه با رشته ي تحصيلي خودم در قرآن مي گشتم كه به مطالب شما رسيدم. بعضي از قسمتهايي كه در رابطه با رشته ام بود رو توي وبلاگم گذاشتم البته باذكر نام و آدرس وبلاگ شما. دستتون درد نكنه. خداوند يار و ياور تون باشه.