اشاره قرآن به ستاره دنباله دار هالی

ستاره دنباله دار هالی از ویکی پدیا دانشنامه آزاد:

دنباله‌دار هالی، یکی از معروفترین دنباله دارهای کشف شده‌است که هر ۷۶ سال یک بار در آسمان کرهٔ زمین دیده می‌شود. آخرین باری که این ستاره رصد شده در سال ۱۹۸۶ میلادی بوده‌است. این ستاره در سال ۲۰۶۲ دوباره در آسمان پدیدار خواهد شد.

همچنین در ویکی پدیای انگلیسی در مورد این ستاره دنباله دار نوشته شده است که:دنباله دار هالی از زمین به وضح و با چشم غیرقابل مسلح برای یک مدت زمان بسیار کوتاه قابل مشاهده است.

در سوره الأنعام آیه 76 به داستان حضرت ابراهیم اشاره شده است که وقتی به قومی رسید که ستاره می پرستیدند حضرت ابراهیم به ستاره ای اشاره کرد و گفت آن خدای من است و وقتی ستاره ناپدید شد گفت من غروب کنندگان را دوست ندارم و سپس به ماه اشاره کرد و گفت آن خدای من است و بقیه داستان:

فَلَمَّا جَنَّ عَلَیْهِ اللَّیْلُ رَأَى کَوْکَبًا قَالَ هَذَا رَبِّی فَلَمَّا أَفَلَ قَالَ لا أُحِبُّ الآفِلِینَ ﴿۷۶﴾

پس چون شب بر او پرده افکند ستاره‏اى دید گفت این پروردگار من است و آنگاه چون غروب کرد گفت غروب‏کنندگان را دوست ندارم (۷۶)

کد گذاری بسیار جالی که در این آیه شده است عدد 76 آیه است که دقیقا به میزان سالهایی که ستاره هالی در آسمان ظاهر می شود اشاره دارد و در متن آیه نیز دقیقا به ستاره ای اشاره شده که در شب ظاهر و پس از مدتی ناپدید شد که مشخصات آن با ستاره دنباله دار هالی مطابقت دارد و به احتمال زیاد ستاره ای که حضرت ابراهیم به آن اشاره کرده و دیده است و در قرآن اشاره شده ستاره دنباله دار هالی بوده است.

/ 10 نظر / 401 بازدید
احسان

سلام واقعا قرآن اعجازی برای همه نسل هاست مطلب زیبایی بود.ممنون با مطلبی درباره رد فرضیه تکامل به روزم . خوش حال می شوم تبادل لینک کنیم. یا علی

شادی

سلام کاش معنی لغت "کوکب"که در قران اشاراه به "کوکبا"شده رو نیز بررسی میکردید.چون هالی،ستاره نیست بلکه یک دنباله داره...

سلام.. در مورد عدد 76 فکر میکنم یه تشابه و بر حسب اتفاق باشه.. چون ستاره دنباله دار هر 76 سال شمسی رویت میشه اما قران در کتابش از سالهای قمری استفاده میکنه.. و 76 سال شمسی شاید نزدیک 80 و اندی سال قمری بشه.. همونگونه که در مورد خفتگان سیصد ساله آنجلس از 309 سال استفاده کرد. که به خاطر اختلاف شمسی و قمری بود.

تقی

فقط یه سوال دارم:تو ما را چی فرض کردی؟؟

الهه

سلام.. در اينكه قران معجزه اي براي همه نسلهاست شكي نيست و نميشه نكاتي كه در قران ذكر شده رو به هيچ وجه انكار كرد اما در مورد اين موضوع فكر ميكنم شما اشتباه برداشت كرديد و اصلا ربطي به دنباله دار هالي(نه ستاره) نداره..

مهرداد

این به نظرم اشتباهه

مملی

به نام یگانه مهندس هستی در حیرتم خداا.... جوری این دنیار رو ساختی که .... عاشقتم خدا... کمکم کن خدا

سمانه

به نظر شخصی من بر حسب اتفاقه

نوری

درود نخست آنکه دنباله دار هالی سیاره هم نیست چه رسد به ستاره دوم از آیه بر می آید که اون ستاره پیدایش و پنهان شدنش در یک شب بوده در هالی که دنباله دار هالی در روز هم دیده می شود و تا چند شبانه روز نمایان است سوم زمان درست دیده شدن دنباله دار با چشم تنها بین 75 تا 76 سال است آنهم سال خورشیدی نه سال ماهی