اشاره قرآن به اکسیداسیون خون

بدن ما اکسیژن هوا را می گیرد و و در فرآیندی با آهن خون ترکیب می کند و آهن به هموگلوبین خون تبدیل می شود در یک نوع بیماری وجود آهن بیشتر منجر به پیری زودرس می شود و سلول های خون که قلب هم در مرکز سیستم خونی است به نوعی حالت زنگ زدن و پیری می شوند.

اکسیداسیون خون باعث به وجود آمدن درجاتی از کم هوشی نیز می شود

شاید اصلاح زنگار زدن در آیه 14 سوره المطففین به این موضوع اشاره داشته باشد:

کَلَّا بَلْ رَانَ عَلَى قُلُوبِهِم مَّا کَانُوا یَکْسِبُونَ ﴿۱۴﴾
نه چنین است بلکه آنچه مرتکب مى‏شدند زنگار بر دلهایشان بسته است (۱۴)

 همچنین این نکته نیز قابل ذکر است که شناسایی واکنش آهن با خون و اکسیداسیون در آزمایشگاه با ابزار های بسیار پیچیده انجام می شود و در زمان نزول قرآن اطلاعی از این فر آیندبیو شیمیایی قلب در دست نبود.
برای مطالعه بیشتر در مورد اکسیداسیون:
/ 7 نظر / 22 بازدید
دض

واقعا یکم در مورد پست هایی که میزاری فکر کن اخه این ها به هم چه ربطی داره تو کلا علمو زیر سوال بردی میشه بگی رشتت چیه ؟

دانشجو

سلام و عرض ادب. در تفسیر المیزان آمده : ( ... هیچ نفسی نیست جز اینکه نگهبانی بر او موکل است یعنی فرشتگان و ملائکه ای مامور حفاظت از افراد هستند و اعمال خوب و بد هر کس را مینویسند....) دوست گرامی من هم مثل شما گاهی در راه مستقیم به خاکی زده ام! اینکه شان معنوی و حقیقی قرآن را با اسامی کشف شده بخواهیم توجیه کنیم اصلا درست نیست. برخی مقالات شما واقعا جالب بود ولی این مورد نه از شما پرسشی دارم، اگر فردی بیماری خود ایمنی داشته باشد و لنفوسیتهای بدن خود شخص سبب تخریب بدنش شود، شما در توجیه علمی خود چه جوابی دارید بدهید؟؟ در حالی که در آیه آمده : حافظ، که اسم فاعل است و نشان از حفاظت دایمی انسان است که هم در شخص سالم ( که لنفوسیتها و سایر سلولهای دفاعی بدنش کمک به حیات سلولها و ارگانهای دیگر میکنند) و هم در شخص بیمار که ... من از رشته تحصیلی شما مطلع نیستم ولی خودم دانشجوی زیست شناسی هستم و به تحقیق در حوزه قرآن علاقمندم. امیدوارم هم من هم شما در ارایه تحقیق خود کوشاتر باشیم. در پناه حق

دانشجوی پزشکی

اخه بابا اینا چیه مینویسی من دانشجوی پزشکی هستم میخای قران رو تعریف کنی چرا مطالعه نمیکنی نظریه تکامل رو از کجای اون ایه بیرون کشیدی? گفته برخی خزنده اند برخی دو پا و برخی 4 پا کجاش تکامله. شان قران رو پایین میاری با این چرت و پرت ها.

[بغل]عالی بود

خیلی آموزنده بود -تشکرفراوان-محمدحسین پدرپور

سلام -درود فراوان بر شما که این زحمات را کشیده وبرای انتشار علوم ورابطه آن با دین را فراهم میسازید---مجددا سپاس پدرپور