پاسخ به یک شبهه در مورد داستان عام الفیل

در سال قبل از تولد رسول اکرم با رونق خانه کعبه پادشاه حبشه که قصد جایگزین کردن مکان دیگری را در کشور با خانه خدا داشت با لشگری از جمله فیلها بطرف خانه خدا حمله ور شد تا ان را ویران کند که خداوند لشگری از پرندگان را برای مقابله با حمله آنها فرستاد و پرندگان با سنگ هایی که به نوک داشتند با سنگ باران سپاه ابرهه حمله ابرهه را به خانه خدا متلاشی کردند.حبشه همان اتیوپی امروز است.

[داستان را بطور کامل می توانید اینجا مطالعه کنید]

سوره فیل : 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

أَلَمْ تَرَ کَیْفَ فَعَلَ رَبُّکَ بِأَصْحَابِ الْفِیلِ ﴿۱﴾ أَلَمْ یَجْعَلْ کَیْدَهُمْ فِی تَضْلِیلٍ ﴿۲﴾ وَأَرْسَلَ عَلَیْهِمْ طَیْرًا أَبَابِیلَ ﴿۳﴾ تَرْمِیهِم بِحِجَارَةٍ مِّن سِجِّیلٍ ﴿۴﴾ فَجَعَلَهُمْ کَعَصْفٍ مَّأْکُولٍ ﴿۵﴾ آیا ندیدی پروردگارت با اصحاب فیل (لشگر ابرهه که به قصد نابودی کعبه آمده بودند) چه کرد؟!: آیا نیرنگشان را بر باد نداد و بر سر آنها دسته دسته پرندگانى ا بابیل فرستاد [که] بر آنان سنگهایى از گل [سخت] مى‏افکندنددر نتیجه آنها را همچون کاه خورده شده قرار داد

 

اخیرا مشاهده شده است که در شبکه های اجتماعی شبهه ای بر این مبنی به این داستان وارد می شود که یک فیل در هر روز 200 لیتر آب می نوشد و 70 کیلو غذا می خورد و چگونه می توانسته صحرا پیمایی کند تا به مکه برسد.نقشه زیر مربوط به اتیوپی و عربستان است.

همانطور که مشاهده می کنید مکه یک شهر تقریبا ساحلی است و شاید بیست کیلومتر هم با ساحل فاصله نداشته باشد و حدود کشور اتیوپی امروز و حبشه دیروز دقیقا به همسایگی دریای سرخ به عربستان می رسد و بی شک جابجایی فیل در کشور خودشان که یکی از حیوانات بومی آفریگاست کار دشواری نبوده است و سوار کردن فیل به کشتی و پیاده کردن آن نیز در نزدیکی مکه و تامین غذای فیل به مدت چند روز در داخل کشتی نیز کار دشواری نبوده است.و این شبهه عملا بی مورد است و زمانی وارد بود که مکه در آن طرف عربستان در نزدیکی ایران قرار داشت و سپاه ابرهه مجبور بود برای رسیدن به آن از صحراهای خشک و بی آب و علف عبور نماید.

اما در مورد ماهیت این پرندگان نمی توان بطور قطع نظر کرد و بی شک پرندگان مختلفی قادر به برداشتن و حمل سنگ با نوک خود هستند برای نمونه یک نوع کلاغ در یک آزمایش برای بالا بردن سطح آب و نوشیدن از آن سنگ ریزه ها را به داخل یک ظرف قرار داد تا سطح آب بالا بیاید و از آن بنوشد[1] و این پرنده نیز می تواند یکی از نامزدهای واژه طیر البابیل باشد.و بی شک بخاطر هوش سرشار این پرنده است که قرآن توجه ویژه ای برای کلاغ ها قائل است.

داستان ابرهه یکی از شیرین ترین داستان های قرآن است و بی شک می تواند درس عبرتی برای همه گردن کشان و مهاجمین جهان در طول همه قرن ها و اعصار باشد.

----------------

[1]Stone the crows! Clever bird gets the worm by using pebbles and water to raise it within reach

/ 7 نظر / 75 بازدید
علی

با سلام، دوست عزیز، چرا خداوند در زمان امویان که کعبه یکبار توسط حجاج بن یوسف وبار دیگر توسط حصین بن نمیر به منجنیق بسته وتخریب شد هیچ کاری نکرد؟

lool you made my sunday afternoon. aziz jan iman ye chize shakhsi hast, in tojihat ekoodakaneh va bisavadeh ke gahi do t akalameye elmiye jadid ghatish mikoni vase ahmagh haye too hozeh ka rmikone too in dor o zamoone bish a zin erze khish mabar va zahmate ma mayfzay! shoma nanevisi din behtar hefz mishe ta ba in tojihate jafanget

آ . د . م

عالی بود آقای ناشناس : شما میگی ما با اینکه جواب رو میدونیم ، سکوت کنیم ؟! علی آقا : چرائی تصمیمات خدا را از بنده اش جویا میشوی ؟!! ( هزار و یک دلیل میشود آورد ولی اثبات اینکه کدامشان دلیل واقعیست کار ما نیست )

حسین

جواب علی : چون هدف امویان تخریب کعبه نبوده و جنگ با دشمنان خود که در مکه بودند می باشد

امیر

پس چرا خدا کعبه را از سیل حفظ نکرد؟در ضمن کعبه قبل از تسخیر مکه توسط محمد بتخانه بود.

امین

دوست عزیز!لطفا شما بگید از کجا اینقدر مطمئنید که خداوند کاری نکرده است.چون تا جایی که من میدانم لشکرکشی که باعث به منجنیق بستن کعبه شد بدستور یزید ابن معاویه انجام گرفت که بلافاصله بعد از آن واقعه به طور کاملا او به طور کاملا اتفاقی (!) مرد و ثانیا که در آن واقعه فقط خساراتی جزیی به کعبه وارد شد.

.....

بسيار عاليه من دكتراي فيزيك دارم و سخنان شما رو تا اونجايي كه مربوط به حيطه ي كاريم ميشه تاييد ميكنم. خداوند هميشه همراهتون.