فوران ها و تشعشعات خورشیدی در قرآن

تشعشات خورشیدی یا فوران های خورشیدی ناشی از انفجارهای بزرگ خورشید هستند که در مناطقی که قعالیت ستاره در آن بیشتر است در سطح آن به وجود می آیند.این تشعشات می توانند آسیب های جدی را به زمین بزنند.تصاویر زیر مربوط به فوران های خورشیدی است که توسط ناسا گرفته شده است[1][2] همانطور که مشاهده می کنید فوران ها شکلی عمود و خطی مانند دارند:

در سوره الهمزة آیات ۵ تا ۹ نوشته شده است : 

وَمَا أَدْرَاکَ مَا الْحُطَمَةُ ﴿۵﴾نَارُ اللَّهِ الْمُوقَدَةُ ﴿۶﴾الَّتِی تَطَّلِعُ عَلَى الْأَفْئِدَةِ ﴿۷﴾ إِنَّهَا عَلَیْهِم مُّؤْصَدَةٌ ﴿۸﴾ فِی عَمَدٍ مُّمَدَّدَةٍ ﴿۹﴾

و تو چه دانى که آن آتش خردکننده چیست﴿۵﴾آتش برافروخته الهی است﴿۶﴾ آتشی که از دلها سرمی زند!﴿۷﴾ : و [آتشى که] در ستونهایى دراز آنان را در میان فرامى‏گیرد﴿۸﴾ در ستونهای کشیده و طولانی!﴿۹﴾

این فوران ها و تشعشات خورشیدی یا ستاره ای که قرآن آنها را به ستون باعث رسیدن اشعه های خورشید از جمله ماورابنفش و مادون قرمز اشعه ایکس و گاما به زمین می شود[3] و منظور از ستون های کشیده و طولانی نیز امتداد اشعه این ستون ها تا کره زمین و دیگر نقاط جهان است.

در سوره الرحمن آیه  ۱۵ نوشته شده است : 

وَخَلَقَ الْجَانَّ مِن مَّارِجٍ مِّن نَّارٍ ﴿۱۵﴾ و جن را از تشعشعى از آتش خلق کرد (۱۵)

در این آیه خداوند اشاره می کنند که جن از یکی از اشعه ها و تشعشعات آتش که تمود آن توسط فوران های خورشیدی به زمین می رسد خلق شده است یعنی خداوند این تفکیک بندی را در مورد اشعه های مختلف خورشید نیز انجام داده است.

لطفا برای دنبال کردن مطالب ما از طریق فیسبوک صفحه ما را لایک بزنید. 

-----------

[1]تصاویر شگفت‌انگیز جدیدترین انفجار خورشیدی/ انفجاری با تشعشع متوسط

 [2]تشعشعات خورشید می تواند به زمین ضرر برساند 

[3]تشعشات خورشید از دانشنامه رشد

/ 8 نظر / 300 بازدید
سجاد

سلام وبلاگ خوبی دارید. بنده طراح بنر هستم و دوست دارم به صورت رایگان و صلواتی براتون بنر تبلیغاتی بزنم. موافقید؟ اگر موافق هستید برایتان طراحی می کنم. من را هم جز دوستان وبلاگ تون بدونید.

مطهر

با سلام و سپاس از اقدام پژوهشی و تفسیری شما

میثم

سلام. صرف نظر از درستی یا نادرستی تفسیرهای شما، به نظرم اشتباهی در کارهای شما وجود دارد و آن اینکه شما ملاک را علوم روز قرار داده اید و به دنبال یافتن مصداق آن در قرآن هستید. مثلا معادل فرضیه های اثبات نشده را هم از قرآن استخراج کرده اید! به نظر بنده اگر به طور مجزا آیات کیهانشناسی و ... قرآن را لیست کرده و به صورت طبقه بندی شده به مفاهیم پرداخته شده در آن بپردازید، خروجی بهتری خواهید گرفت.

قلی

کیر تو کس زن آدم دروغگز

قلی

کیر تو کس زن آدم دروغگو

آنتی خرافه

کس شر نگو هرچی در قرآن در مورد جهنم و قیامت بوده به علم روز ربط دادی! خوب داری قرآنو تخریب میکنی با این مزخرفات

امیر

تفسیرهایت متعلق به کدام کتاب تفسیراست[سوال]

Shahin

.