اشاره قرآن به وجود کروموزوم XY

دوستانی که در دبیرستان رشته تجربی درس خوانده باشند یا مسائل مرتبط با ژنتیک را حل کرده باشند از این موضوع آگاهی دارند که در آمیزش بین زن مرد ژن های مرد به صورت XY  و ژن های زن بصورت XX  است که شامل 23 جفت کروموزوم غیر جنسی و یک جفت کروموزوم جنسی است و در هنگامی که قرار است نطفه تشکیل شود یک کروزوم از زن و یک کروموزوم از مرد برای تعین جنسیت جنین وارد می شود یعنی کسی که کروموزم X  از مرد وارد شود فرزند حتما دختر خواهد بود و اگر Y  وارد شود فرزند پسر خواهد بود البته گاهی اختلالاتی نیز در این فرآیند انجام می شود که منجر به بروز افراد دو جنسیتی و یا صفات مردانه و زنانه در زنان و مردان می شود.

http://miraclesofthequran.persiangig.com/animal/xx_xy_puzzle.jpg

با مشاهده کروموزم XY  می بینیم که کروموزوم مرد شامل کروموزوم های هم مرد Y و X و هم شامل کروموزم های زن که X است می باشد.

در سوره قیامت آیه 37- 39 به این مطلب اشاره شده است:

ا او نطفه‏اى از منى که در رحم ریخته مى‏شود نبود سپس بصورت خون‏بسته در آمد و خداوند او را آفرید و موزون ساخت و از او دو زوج مرد و زن آفرید.

همچنین اگر دقت کنید می بینید که شخصی که کرومزوم y  داشته باشد مرد است و مرد کروموزوم Y  را وارد چرخه می کند پس عامل موثر در تعین جنسیت مرد است زیرا اگر X  بدهد فرزند دختر و اگر Y  بدهد فرزند پسر می شود در زمانهای گذشته حتی تا قبل از بوجود آمدن علم ژنتیک تصور بر این بود که زن جنسیت جنین را تعین می کند ولی در قرآن کریم به طور غیر مستقیم نکته این مساله در آیه بالا اشاره شده است.

/ 16 نظر / 98 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نرگس

سلام... آقا من می خوام اینا رو به عنوان تحقیق کامل ودارای اسنادواقعی ببرم نه اینکه استاده بیاد بهم بگه اینا چی هستن که آوردی؟؟؟و نه نتها بهم نمره نمی ده بلکه نمرم ازم کم می کنه پس خواهشا درست مطلب بزارین

mohammad

علق خون بسته نیست علق به معنای آویزه است. علق و معلق از یک ریشه هستند

من

در آیه مورد نظر هیچ اشاره ای نشده که تخمک زن که حامل کرومزوم های زنه و اسپرم ( نطقه) مرد با هم ترکیب می شن. چیزی که بیان کرده اینه که نطقه یا اسپرم مرد هست که به واسطه قرار گرقتن در رحم زن و به واسطه خواست و اراده خدا نشو نما پیدا می کنه و تبدیل به دو جنس زن یا مرد می شه. در حقیقت این باور بسیار سطحی هست که از قدیم وجود داشته. دلیلش هم این بوده که خروج اسپرم و ورودش به رحم رن کاملا و به وضوح دیده می شده ولی کسی نمی دونسته که اسپرم به تنهایی نمی تونه تخم رو ایجاد کنه و در حقیقت تخمک زن هم هم زمان از تخمدان زن وارد رحم زن می شه و با اسپرم مرد ترکیب می شه تا تخم رو به وجود بیاره. چون بالکل نقش زن در انتقال صفات وراثتی و کروموزوم ها نادیده گرفته شده طبیعیه که همه چیز این فرایند و از جمله تعیین جنسیت جنین بر عهده مرد فرض بشه. ضمنا این طور که از این متن برداشت می شه حتی این تصور غلط هم وجود داشته که جنین از اول معلوم نیست مذکره یا مونث و خواست و مشیت خداست که از اون نطفه فاقد جنسیت کودک مونث یا مذکر بوجود می آره. در حقیقت حتی کوچکترین اشاره ای هم به ادعای شما نشده که نطفه پدر جنسیت فرزند رو تعیین می کنه.

در خانه اگر کس است یک حرف بس است...

سلام بزرگوار بنده رشته ام تجربیه و مطالبتون کاملا درسته البته یه سریا حق دارند نفهمند چون صاحب خرد نیستند چون تفکر نمی کنند چون به دید مادی به همه چیز می نگرند! ولی یه مسئله ی گنگی برای من وجود داره اینم ربط بین این آيه و هم چنین نجم با این مطلبه چون اصلا نمی تونم وجه مشترکی پیدا کنم خوش حال می شوم سر بزنی و بنده را راهنمایی کنی(تبادل اطلاعات) موفق باشید یا حسین

در خانه اگر کس است یک حرف بس است...

بازم سلام همیشه باید بعد از دعا برای افزایش علم از خداوند به یقین رسیدیم که باید همچنین از او بخواهیم عمل هم بدهد که مبادا با همین علم از صاحب علم دور بشیم نکنه همین علم حجاب اکبری بشه برای دیدن حقایق(قابل توجه بعضیا) فکر کنیم با ۴سال پاس کردن زیست دیگه همه چیز تمومه این چیزایی که دارند به خوردمون میدهند چرک نویسی بیش نیست البته همی گفته و گویم بارها : که اگه فهم این حد از دین هم برای ما سخته و نعوذ بالله منکر هستیم(وجود خدا را)چه قدر خوبه بریم پیش ننه بابامون و بپرسیم همون روزی که داشتند اسپرم و به تخمک می رسوندند برای هم حلال بودند!!یا اصلا با هم بودند یا.... آره دادا این جوریه! يا فاطمه

رضا

بی خیال بابا ، نمیدونم چرا اینقدر سعی میکنی بگی کتاب قران در همه موارد میتونه یه چیزی برای گفتن داشته باشه ، عزیزاگه فکر میکنی اون زمان هیچ علم و دانشی وجود نداشته سخت در اشتباهی و اینکه چرا خدا باید اینقدر گنگ و نا مفهوم در مورد فیزیک و نجوم و زیست شناسی حرف بزنه سوال مهمتره ، فقط برای روشن شدن افکار دوستان یه اسم رو معرفی میکنم خاهشن بروید و در موردش تحقیق کنید و ببنید شخصی به نام آریا بهاتا که در سال 570 میلادی از دنیا رفته یعنی درست زمانی که محمد ابن عبدالله به دنیا اومده توی دانشگاه در هندوستان استاد بوده و ریاضیات و نجوم تدریس میکرده و فرضیه گردش زمین به دور خورشید و حتا بیضوی بودن گردش رو با دلایل علمی به دنیا عرضه کرده و خیلی واضح و روشن حرف زده یعنی قشنگ از گردش و کره و مدار و ... صحبت کرده و دیگه نیازی نیست بعد از 1400 سال که از مرگ آریابهاتا گذشته بیان و به هر طریقی شده اون ها رو به علم بچسبونند ،دوست من مشکل شما اینه که فکر میکنی اون موقع همه دنیا تو عربستان خلاصه میشده و دیگر مردم دنیا از علم و دانش و اینکه چه گونه بچه به دنیا میاد خبری نداشتند ، علم ژنتیک خیلی جدیده و زحمت دانشمندان رو لوث نکن .

sssssssssssss

جناب رضا پیامبر ما امی بود و کسی به او خواندن و نوشتن یاد نداد بعلاوه هم عصر بودن دلیل نمیشود

چرا اینقدر دری وری میگی. کسی هم که سواد نداشته باشه میدونه که زن یا جنین پسر داره یا دختر . و در زمان پیامبر این مردها یهوس باز عرب میدونستند که زن اگه باردار بشه پریودش قطع میشه. اینها که دیگه معجزه نیست. نمیدونم که شما به دنبال چی هستید.در ضمن ما در تمام دنیا در هر برهه ای از زمانی که بشر عقلش تکمیل شد بشر همیشه به دنبال کشف یه چیزی بوده و در تمام دنیا این افراد وجود داشته اند . به خدا دارید همه چیز را گنده میکنید . در ضمن در کتابهایی که قبل از قرآن آمده است نیز یکسری از این مطالب گفته شده است.

Shahin

.