ماده تاریک انرژی تاریک و آسمان نزدیک در قرآن

این پست نیازمند تحقیق بیشتر است و تفسیر ذکر شده از سوره فلق برداشت خود نویسنده مطلب است می تواند صحیح نباشد.

در ویکی پدیای فارسی نوشته شده است : در کیهان‌شناسی، انرژی تاریک نوعیانرژی فرضی و شگفت‌انگیز است کهسرعت انبساط جهان را می‌افزاید. انرژی تاریک رایج‌ترین راه برای توضیح‌دادن مشاهدات اخیر است که می‌گویند جهان با آهنگ رو به افزایشی (با شتاب) منبسط می‌شود. در مدل استاندارد کیهان‌شناسی حدود ۷۳٪ از جرم-انرژیجهان از انرژی تاریک ساخته شده است. توضیح پیچیده ریاضیاتی انرژی تاریکنظریه میدان اسکالر می باشد.

ماده تاریک،(در انگلیسیDark Matter)در اخترشناسی و کیهان‌شناسی، ماده‌ای فرضی است که چون از خود نور (امواج الکترومغناطیسی) گسیل یا بازتاب نمی‌کند، نمی‌توان آن را مستقیما" دید، اما از اثرات گرانشی موجود بر روی اجسام مرئی، مثل ستاره‌ها و کهکشان‌ها، می‌توان به وجود آن پی برد. بر اساس مشاهدات فعلی، که بر روی ساختارهایی بزرگتر ازکهکشان ها صورت گرفته‌است، 

همچنین تصور می‌شود که ۲۲٪ از ماده تاریک تشکیل شده باشد و ۷۴٪ باقی مانده را نیز انرژی تاریک تشکیل داده باشد، که همانند ماده تاریک در فضای کائنات توزیع شده و به همان اندازه ماده تاریک ناشناخته و مجهول مانده‌است.


در نتیجه کل کائنات با این عظمت که میلیاردها سال بین کهکشان های آن فاصله وجود دارد تنها 4 درصد کل کائنات را تشکیل می دهد و 96 درصد بقیه شامل ماده تاریک و انرژی تاریک است.دانشمندان نیز در مورد انرژی تاریک معتقد هستند که این انرژی باعث نیروی جاذبه و منبسط کردن کائنات است و رفتار این انرژی سرنوشت نهایی کائنات را تعین می کند.

در صوره فصلت آیه 12 نوشته شده است که :

 در این هنگام آنها را به صورت هفت آسمان در دو روز آفرید، و آنچه را می‏خواست در هر آسمانی مقدر فرمود، و آسمان پائین را با چراغهای (ستارگان) زینت بخشیدیم و (با شهابها) از استراق سمع شیاطین حفظ کردیم، این است تقدیر خداوند دانا.

واژه آسمان پایین یا آسمان دنیا می تواند بر وجود ساختار های دیگر در کیهان نیز دلالت کند و نشان دهد که آسمان کیهان بصورت یک پارچه نیست و دارای اشکال و ساختارهای دیگری نیز هست.که با علم امروز نیز این مساله مطابقت دارد.

همچنین در سوره فلق نیز قرآن از یک نوع تاریکی سخن به میان آورده که فرا می گیرد

وَمِن شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ ﴿۳﴾و از شر تاریکى چون فراگیرد (۳)

.تفسیر این آیه علاوه بر دلالت بر زشتی ها نیز می تواند دلالت بر انرژی تاریک باشد زیرا تاریکی زمین بک تاریکی گذرا است ولی در بقیه آیات از کلمه الظلمات استفاده شده ولی در این آیه از کلمه  غَاسِقٍ به معنی تاریکی بسیار شدید استفاده شده است که همه چیز را فرا می گیرد.دانشمندان معتقد هستند که انرژی تاریک معادل 74 درصد یعنی بیشتر کائنات را فرا گرفته باعث می شود که کائنات به سمت انبساط و نابودی به پیش برود.

/ 6 نظر / 55 بازدید
مهرداد

فکر کنم تفسیر شما اشتباه بوده چون شما دنبال کلمات مرتبط به تاریکی در قران بودین.در حالی که این ماده ربطی به تاریکی نداره و صرفا به علت ناشناخته بودن, واژه ی ماده ی تاریک با آن نسبت داده میشه.و تشکر میکنم واسه مطالب آموزندتون

xhdix

در حقيقت، پروردگار شما آن خدايى است كه آسمانها و زمين را در شش روز آفريد؛ سپس بر عرش [جهاندارى‌] استيلا يافت. روز را به شب -كه شتابان آن را مى طلبد- مى‌پوشاند، و [نيز] خورشيد و ماه و ستارگان را كه به فرمان او رام شده‌اند [پديد آورد]. آگاه باش كه [عالم‌] خلق و امر از آن اوست. فرخنده خدايى است پروردگار جهانيان. (اعراف ۵۴)

مهدی

واقعامسخره ترازاین نمیشد تفسیر کرد،اولاانرژی تاریک وماده تاریک چو ناشناخته هستنند بهشون تاریک میگن،دوما روزی ماده ازبین میره وهمه به انرژی تبدیل میشیم مسخره هست که این پدیده علمی روبه قران نسبت بدین قران منظورش بوده که صبح ها شیطونا بیدارمیشن شباهم که تاریک میشه شیطوناهستن وچون ماازتاریکی زیاد میترسیم ازشراونها به خداپناه میبریم این کاملا روشنه، حالا فعلابرید به تیراندازی خدابا کمانش به شیطونا درشب نگاه کنید که خیلی قشنگ وجالبه،[قهقهه]

nomeh

به ما سری بزنید ممنون

nomeh

جواب آقای مهدی اینجاست دیگه نخندیدن باید از این به بعد گریه کنید

کیا

الله اکبر ..... از این همه عظمت انسان به وجد میاد