ارتباط بین بارندگی و منابع آب زیر زمینی

در یک برسی زمین شناسی توسط دانشمندان در آفریقا دانشمندان به این موضوع پی بردند که شارژ منابع آبهای زیر زمینی با میزان بارندگی ارتباط مستقیم دارد و زمانی که بارندگی شدید است و آب زیادی بروی زمین جمع می شود منابع آبهای زیرزمینی شارژ می شوند.و بعد از خشکسالی ها که منابع آب زیر زمینی کاهش می یابد.بعد از بارش و پر شدن انبوه آب در سطح زمین معمولا یک ماه طول می کشد تا آبهای زیر زمینی به داخل سطح زمین بروند و در سفره های آب زمین ذخیره شوند [1]

بطور کلی این موضوع از دیدگاه علمی پذیرفته شده است که رابطه بین نوسانات آب و شارژ منابع آب زیرزمینی وجود دارد.[1]در زمانهایی که بارندگی کمتر است آب های سطحی به وسیله انرژی خورشید تبخیر می شوند یا در رودها جریان می یابند و در چرخه زمین قرار می گیرند.

آب و هوایی زمین در نتیجه بازخورد آب زیر زمینی در سیستم های آب و هوایی هدایت می شود.[2]

 نکته جالب دیگر این است که بیشتر از دو سوم منابع آب شیرین در سفره های زیر زمینی ذخیره شده اند کمتر در چرخه قرار می گیرند[3]در نتیجه اگر آبهای زیر زمینی بروی زمین جاری بودند میزان بارندگی و سیل و ... چندین برابر مقدار فعلی بود و می توانست نقاط بسیاری از زمین را غرق کند.

در سوره هود آیه ۴۴ در باره اتفاقات بعد از طوفان نوح نوشته شده است :

و گفته شد اى زمین آب خود را فرو بر و اى آسمان [از باران] خوددارى کن و آب فرو کاست و فرمان گزارده شده و [کشتى] بر جودى قرار گرفت و گفته شد مرگ بر قوم ستمکار

در این آیه خداوند به ارتباط مستقیم بین آبهای زیر زمینی و میزان بارندگی اشاره می کنند.اتفاقی که در زمان طوفان نوح افتاده است این است که آبهای زیر زمینی که مقدار ذخایر آنها بیشتر از آب های سطحی است به سطح زمین آمدند در نتیجه میزان بارندگی نیز به تناسب افزایش سطح آب افزایش یافت خداوند در آیه ۴۰ سوره هود نیز به جوشیدن آب از تنور اشاره می کنند :

تا به آنجا که فرمان ما در رسید و [آب از] تنور فوران کرد آنگاه گفتیم که در آن [کشتى‏] از هر جنس [جانورى‏] دو تا سوار کن و نیز خانواده‏ات را، مگر کسى که حکم [ما] از پیش درباره او مقرر شده است، و نیز کسانى را که ایمان آورده‏اند، و همراه او جز اندکى ایمان نیاورده بودند.

حال بعد از طوفان مطابق آیه ۴۴ با بازگشت منابع آب زیر زمینی به زمین بارندگی نیز قطع می شود که حکایت از ارتباط مستقیم این دو موضوع با هم دارد.همانطور که در بالا اشاره شد فرآیند آبهای زیر زمینی یک ماه طول می کشد در روایات اشاره شده است که کشتی حضرت نوح بعد از چهل روز به بالای کوهی رسید که این زمان تقریبی است که آب بالا آمده به سفره های آب زیر زمینی فروکش کرد.

 لطفا برای دنبال کردن مطالب ما از طریق فیسبوک صفحه ما را لایک بزنید.

----------

[1]Analysis of Groundwater Level Time Series and the Relation to Rainfall and Recharge

[2]Ground water and climate change  

[3]Groundwater facts

برای مطالعه بیشتر

افت سفره های زیر زمینی آب در استان سمنان/ کاهش بارندگی سمنان را در صدر استان های خشک قرار داد

/ 1 نظر / 164 بازدید
رضا آزاد

ماشا الله به این همه انرژی ایا میتونم از شما بخوام وب منو معرفی کنید.؟ من بامطالعه قران و دسته بندی اون ،بدنبال گوینده واقعی قران میگردم و دوست دارم در این مورد تبادل نظر کنم امیدوارم ابر هوشمند با شما ارتباط ملموسی برقرار کنه (این بستگی به این داره که چگونه و چقدر از راه هدایت را پیمودین)