قفسه سینه انسان در قرآن

قفسه سینه یک محفظه استخوانی-غضروفی قابل ارتجاع است که به شکل مخروط ناقص بوده و جایگاه قرارگیری قلب، ریهها، مری و نای است و از مهره‌ها، دنده‌ها و جناغ سینه، تشکیل شده‌است.[1]

بافت استخوانی سخت‌ترین بافت بدن است. استحکام این بافت از آن جهت است که در ماده بین سلولی آن املاح آهکی موجود است، ماده بین سلولی بافت استخوانی به شکل ورقه‌های بسیار نازکی روی هم قرار دارد.[1]

همچنین قسمت هایی از قفسه سینه دارای ماهیت غزروفی هستند[2] که تنها در گوش انسان یافت می شود غزروف نوعی استخوان است که به نسبت بقیه استخوانها تراکم کمتری دارد و سبک تر است.

یعنی از دیدگاه آناتومی تایید شده است که استخوانهای قفسه سینه سبک تر هستند و با استخوان های سایر نقاط بدن دارای تفاوت هستند.

در سوره ۹۴: الشرح آیات اول دوم و سوم نوشته شده است : 

أَلَمْ نَشْرَحْ لَکَ صَدْرَکَ ﴿۱﴾ وَوَضَعْنَا عَنکَ وِزْرَکَ ﴿۲﴾ الَّذِی أَنقَضَ ظَهْرَکَ ﴿۳﴾

آیا براى تو سینه‏ات را نگشاده‏ایم بار سنگین را از تو بر نداشتیم ؟ همان که مى‏خواست پشت را بشکند؟

در این آیه منظور خداوند از گشاده کردن سینه ها سبک کردن سینه هاست که جنس استخوان های ناحیه قفسه سینه با سایر نقاط تفاوت دارد و در ادامه نیز خداوند اشاره کرده است که بار سنگینی را از دوش تو برداشتیم!

حال اگر جنس استخوان های قفسه سینه مانند استخوان های سایر نقاط بدن بود چه می شد؟

همانطور که می دانید قفسه سینه محل قرار گرفتن قبل و تعداد زیادی رگ است که که از آن خارج می شوند یا وارد آن می شوند حال اگر سنگینی آن اندازه بقیه استخوانها بود فشار بیش از اندازه ای به رگ های بدن وارد می شد و گرفتگی پارگی رگ ها و سکته قلبی و ابتلا به بیماری شریان‌های کرونری می شد و عملا اگر استخوان های قسمت سینه سبک یا با اصطلاح قرآن گشاده نبود ادامه زندگی امکان نداشت.

-------------

[1] سینه از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

[2] قفسه سینه

/ 3 نظر / 77 بازدید
حسین

کس شعر چرا می گی آقا ؟ هیچ ربطی نداره..من پزشکم و دارم این حرفو بهت می زنم

حسین پژم

بیش تر از یک ذره آناتومی خوندم ! من قصد توهین به شمارو نداشتم ، اون مطلبی که نوشتین مزخرف و گمراه کننده است بنیان فکری آدم هایی مثل شما بر این بنا شده که فکر می کنید بقیه دروغ می گن ، مگر این که خلافش ثابت بشه...چون خودتون دروغ گو هستین هراسی از این ندارم که شماره ی نظامم رو به شما بدم ، چون دست خط و نمونه امضای من نزد سازمان نظام پزشکی محفوظه... 141213 توی سایت نظام پزشکی که تشریف ببرید ، گزینه ای داره به نام جستجوی پزشک ، شماره رو وارد کنید ، اسم و مشخصات من رو خاهید دید...اون وقت دوست دارم ریختت رو ببینم !! ببینم بازم می خندی و ریسه می ری یا نه ؟ ضمنن محض اثبات این که ما ثمره ی تکامل هستیم نه ناشی از طراحی خردمندانه ی خالقی دانا ، و جهت اثبات این که خوب آناتومی می دونم ، در مورد عصب ریکارنت لارینجیال کمی تحقیق کنید و ببینید چرا به طرز احمقانه ای به جای این که یک راست به حنجره بره ، تا قلب پایین میاد و دوباره به بالا بر می گرده ؟؟ امیدوارم در این مورد هم بتونی یه ایه از قرآن پیدا کنی !!!

123

آخه احمق..... این آیه طبق همه تفاسیر خطاب به پیامبره.. یعنی خدا فقط سینه پیامبر رو سبک کرده؟؟؟؟؟ اصلا شرح صدر یک مفهوم غیر جسمیه و مربوط به حالات روحی و روانی میشه... احمقانه ترین برداشت سبک کردن استخوان های سینه ست.. واقعا به این مطالبت در این سایت آبروی اسلام رو بیشتر می بری...