اشاره قرآن به نقش کوهها در جلوگیری از زمین لرزه و ثبات کره زمین

در وبلاگ باشگاه فیزیک در باره نقش کوهها در زمین نوشته شده است که :

کوهها از ریشه به هم پیوسته اند و همچون زرهی کره زمین را در بر گرفته اند ، و این سبب می شود که از لرزشهای شدید زمین که بر اثر فشار گازهای درونی هر لحظه ممکن است رخ دهد تا حد زیادی جلوگیری شود . از این گذشته وضع خاص کوهها مقاومت پوسته زمین را در مقابل جاذبه ماه ( جزر و مد ) زیاد می کند و اثر آن را به حداقل می رساند . از سوی سوم از قدرت طوفانهای شدید و حرکت دائمی بادها بر پوسته زمین می کاهد چرا که اگر کوهها نبودند سطح هموار زمین دائما در معرض تندبادها قرار داشت و آرامشی متصور نبود .

در سایت Livesciences نیز در باره نقش کوهها در زمین نوشته شده است:مطالعات در اقیانوس ها نشان داده است که در مناطقی که کوهها وجود دارند احتمال زلزله کمتر است و یک متخصص ژئوفیزیک که سی سال است در این زمینه فعالیت می کندکه کوهها می توانند مانع از زمین لرزه های بزرگ شوند.همچنین مطالعات نشان داده است که در کوههای آلپ در ایالت اورگان در ارتفاع 5000 متری زمین یک موج زلزله گره خورده است.

مساله نقش کوهها در جلوگیری یا کاهش میزان زمین لرزه یک مساله پذیرفته شده میان زمین شناسان است.دلیل این مساله این است که دلیل شکل گیری زلزله حرکت لایه های زمین در زیر زمین و برخورد آنها با همدیگر است و در مناطقی که کوهها وجود داشته باشند چگالی و فشار بر زمین افزایش یافته در نتیجه کوهها مانع از حرکت این لایه ها و برخورد آنها با همدیگر می شوند.

 

در آیات متعددی از قرآن به این موضوع اشاره شده است مثلا

در سوره نحل آیه 15 نوشته شده است:

وَأَلْقَى فِی الأَرْضِ رَوَاسِیَ أَن تَمِیدَ بِکُمْ وَأَنْهَارًا وَسُبُلًا لَّعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ ﴿۱۵﴾و در زمین کوههایى استوار افکند تا شما را نجنباند و رودها و راهها [قرار داد] تا شما راه خود را پیدا کنید (۱۵)

در سوره انبیا آیه 31 نوشته شده است:

وَجَعَلْنَا فِی الْأَرْضِ رَوَاسِیَ أَن تَمِیدَ بِهِمْ وَجَعَلْنَا فِیهَا فِجَاجًا سُبُلًا لَعَلَّهُمْ یَهْتَدُونَ ﴿۳۱﴾و در زمین کوههایى استوار نهادیم تا مبادا [زمین] آنان [=مردم] را بجنباند و در آن راههایى فراخ پدید آوردیم باشد که راه یابند

در سوره لقمان آیه 10 نوشته شده است:

خَلَقَ السَّمَاوَاتِ بِغَیْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا وَأَلْقَى فِی الْأَرْضِ رَوَاسِیَ أَن تَمِیدَ بِکُمْ وَبَثَّ فِیهَا مِن کُلِّ دَابَّةٍ وَأَنزَلْنَا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَنبَتْنَا فِیهَا مِن کُلِّ زَوْجٍ کَرِیمٍ ﴿۱۰﴾

 آسمانها را بى‏هیچ ستونى که آن را ببینید خلق کرد و در زمین کوههاى استوار بیفکند تا [مبادا زمین] شما را بجنباند و در آن از هر گونه جنبنده‏اى پراکنده گردانید و از آسمان آبى فرو فرستادیم و از هر نوع [گیاه] نیکو در آن رویانیدیم

در سوره نبا آیه 7 نیز اشاره شده است که کوهها میخ های زمین هستند که این آیه نیز بسیار درست است زیرا مانع از تکان خوردن زمین می شوند اگر کوهها وجود نداشتند لایه های زمین به آسانی حرکت می کردند و زمین بسیار ناپایدار بود.

وَالْجِبَالَ أَوْتَادًا ﴿۷﴾ و کوهها را مانند میخها


/ 8 نظر / 28 بازدید
ali

nsjj,k nvn k;ki ;i hdkrnv o,f hxghu vshkd ld ;kdn.

ali

ببخشيد زبان كيبوردم رو فارسي نكرده بوده ممنون كه اطلاع رساني ميكنيد. موفق باشيد.

محمدرضا خلفی

با سپاس لطفا در اين راستا از ارايه مطالعات و ارايه دلايل علمي و يا آمار و بررسيهاي آماري استفاده نماييد. تا كسي كه دنبال بررسي اين موضوع كه در جايجاي قرآن آمده مي گردد اينبار با ديدن دلايل مختلف بررسيهاي علمي بر اين باور يقين كند.

محمدرضا خلفی

با سلام دوباره لازمه تجربه خودم رو طرح کنم که در زلزله 1369 رودبار گیلان و طارم زنجان هردوی این مناطق جزو مناطق کوهستانی هستند و زلزله رخ داد و سقوط سنگ و صخره ها خرابیهای فراوانی رو در پی داشت.

شيدا

ممنون بابت مطالب مفيدتون آخه اونجا گسل وجود داره و لغزش زمين هم بر زمين لرزه اضافه شده[لبخند]

محمد

دوستان روشنفکر! اینکه در مناطق کوهستانی زلزله می آید وکوه روی گسل دلیل بر این نیست که کوه باعث زلزله می شود یا تاثیری بر کاهش اثر زلزله ندارد. اینکه بگوییم چون کوهستان ها عمدتا در مناطق زلزله خیز به وجود آمده اند پس کوه ها تاثیری در کاهش زلزله ندارند یا باعث زلزله می شوند(!) مثل اینست که بگوییم چون در هوای گرم ما عرق می کنیم و عرق بر بدن ما به وجود آمده پس عرق باعث گرمای بدن است!! می دانیم این در واقع عکس است عرق باعث خنکی بدن ما می شود. در بحث کوه ها همین طور است: در گذشته که گوه ها و چین خوردگی ها روی کره ی زمین وجود نداشتند (مثلا اوایل دوران کوه زایی)بیشتر زلزله های مهیب رخ می داد یا الآن؟ همه می دانیم قبل از به وجود آمدن کوه ها در کنار گسل ها زلزله های بسیار بسیار قوی تری از اکنون رخ می داد اما به وجود امدن کوه ها این تلاطم ضعیف گشت و حرکت شدید صفحات پوسته ضعیف تر شدن و اصلا زلزله ها ی کنونی قابل مقایسه با زلزله ها ی قبل از کوه زایی یا در هنگام کوه زایی نیست. البته کوه ها فقط یکی از عوامل موثر بوده متاسفانه مجال توضیح بیشتر نیست ولی ریشه دار بودن کوه ها تاثیر آنها در جلو گیری از شکستگی و زلزله درست است.