سبزینه یا کلروفیل در قرآن

وهوالذی انزل من السماء ماء فاخرجنا به نبات کل شیء فاخرجنا منه خضرا نخرج منه حبا متراکبا و من النخل من طلعها قنوان دانیة و جنات من اعناب والزیتون و الرمان مشتبها وغیرمتشابه انظروا الی ثمره اذا اثمر وینعه ان فی ذلکم لایات لقوم یومنون." (انعام/99)

و اوست کسى که از آسمان آبى فرود آورد پس به وسیله آن از هر گونه گیاه برآوردیم و از آن سبزى خارج ساختیم که از آن دانه‏هاى متراکمى برمى‏آوریم و از شکوفه رخت‏خرما خوشه‏هایى است نزدیک به هم و [نیز] باغهایى از انگور و زیتون و انار همانند و غیر همانند خارج نمودیم به میوه آن چون ثمر دهد و به [طرز] رسیدنش بنگرید قطعا در اینها براى مردمى که ایمان مى‏آورند نشانه‏هاست(۹۹)

توضیح خضرا به معنی سبز است و برخی از مترجمان به اشتباه  آن را به دلیل خارج شدن میوه در آیه به معنی جوانه سبز ترجمه می کنند که معنی عربی جوانه سبز می شود البراعم الخضراء در صورت نیاز به google translate یا دیکشنری عربی به فارسی یا بلعکس مراجعه کنید.

و اما کلروفیل یا سبزینه چیست؟

کلروفیل ماده شیمیایی سبز رنگی است که مواد غذایی مورد نیاز درخت را درست می کند

 و آن را به میوه ها و سایر نقاط درخت می رساند بطوری که ریشه ها مواد مهدنی را از خاک گرفته و برگ ها دی اکسید کربن را از هوا می گیرند و سبزینه عم ساخت مواد غذایی را در گیاه انجام می دهد و همانگونه که در آیه شریفه اشاره شده است میوه از سبز(ماده سبز)خارج می شود.

وضیفه ی اصلی سبزینه این است که نور آبی و قرمز را جذب می کند و عمل فتوسنتز را انجام می دهد که باعث جذب انرژی خورشید می شود و بوسیله آن غذای گیاه که همان میوه ها است ساخته می شود و اکثر گیاهان خزه ها و سیانو باکتری ها آن را دارا هستند و رنگ سبز گیاه به خاطر وجود سبزینه است و ماده ی اصلی برای تولید مواد غذایی نیز کلروفیل است.و بدون وجود سبزینه هیچ میوه ای بوجود نمی آمد.

 در زمان نزول قرآن علم گیاه شناسی و میکروسکوپی وجود نداشت که ساختاری گیاهان را مورد مطالعه قرار بدهد.

/ 10 نظر / 57 بازدید
باجنبه ها

يك پيشنهاد بسيار شيرين و عالي و بدون دردسر براي درآمد با عضويت در سيستم و فعال سازي اکانت خود، به ازاي هر پيامکي که براي شما به موبايلتان ارسال ميشود، مبلغي به حساب شما در سايت افزوده ميشود. که ميتوانيد اين مبلغ را پس از رسيدن به حدنصاب دريافت نماييد. http://ads.inpersia.com/users/ref/27099

Reza

با سلام خدمت شما همکار وبلاگ نويس عزيز اين پيغام را براي شما ارسال کردم تا عرض کنم سوسا وب تولز ( ارائه دهنده ابزار رايگان وبلاگنويسان ) ابزار رايگان جديد و متفاوت خودش را اضافه کرد... در ضمن با قرار دادن ابزارهاي سوسا وب تولز در وبلاگ خود مي توانيد به صورت اتوماتيک در قرعه کشي بزرگ ما شرکت کنيد. جوايز ناقابل اين دوره قرعه کشي: 1- يک لپ تاپ دل براي يک نفر 2- چهار ميني لپ تاپ براي چهار نفر 3 - پنجاه فلش مموري 16 گيگ سيليکن پاور براي 50 نفر زمان قرعه کشي: 9 شهريور 1390 مصادف با عيد سيعد فطر منتظر حضور گرمتون هستم با تشکر مديريت سوسا وب تولز http://susawebtools.ir

s

بابا شما ها دیگه کی هستین یه خورده به معجزه های قران فکر کنین عمر میگذرد فرصت واسه این کارای ......بیشتره

ساحل

عالی بود نمی دونستم

دانشجو

سلام و عرض ادب. ضمن عرض قبولی طاعات در این ماه مبارک. نویسنده گرامی قرآن دریایی بس ژرف است و علم بشری هم تا هر کجا که پیش رود ناقص است هر چند پاره ای از کشفیات بشر موجب اثبات اعجاز قرآن گردد. چرا که علم یافته بشر ( که بشر مخلوق است) و قرآن کلام الله ( خالق) است. بنده مشوق شما هستم اما میخواهم این نکته مهم را در نظر داشته باشیم( هم من هم شما) که هدف نزول قرآن تعالی روح است. به خودم میگویم مبادا تحقیق و تفکر در قرآن موجب شود یادم برود مهمترین عامل عزت نزد خدا خدمت به مردم( خلق الله) است چیزی که اغلب دانشجویان و عالمان عصر حاضر فراموش کرده اند.

نرگس

تعریف ازکلروفیل رواشتباه نوشتی کلروفیل ماده ای سبزاست که در فتوسنتز شرکت میکند نه اینکه تمام موادموردنیازگیاه را بسازد.

محسن حیدری

خوب بود.ولی اگر نوشته های لاتین به زبان فارسی بود بهتر ه

تبارک الله احسن الخالقین

نوید

با عرض سلام این مطالبی که نوشتید فقط برداشتی هست که انسان ها از قرآن کرده اند البته بعضی هاش خیلی قطعی به نظر می رسند و در این شکی نیست که خداوند حکیم این ها رو در قرآن قرار داده که من و شما اطمینان قلبی حاصل کنیم. معجزات قرآن کریم رو می توان در اشاره به عدد اتمی آهن یا خیلی از ستاره هایی که توی 50 یا 100 سال اخیر کشف شده اند هم دید ولی باید به این که این فقط برداشت انسان ممکن الخطا است هم توجه داشت. چرا که اگر به هر علتی یکی از این مباحث علمی نقض بشه قرآن زیر سوال می ره حالا خر بیار و باقالی بار کن که بابا این برداشت من بوده که غلط از آب درومده نه اینکه قرآن غلطه. در ضمن بهتره در رابطه با نظریه ی داروین بیشتر تحقیق کنید تا اون جایی که من اطلاع دارم دین در هیچ کجا این موضوع رو تایید نکرده و این مطلبی رو هم که نوشتید گفتم یه برداشت شخصیه که به نظر من بی ربطه لطفا بیشتر تحقیق کنید و یا با یه کسی که در این زمینه تخصص فقهی داره مشورت کنید. ممنون خدا قوت.