اشاره قرآن به نقش باد ها در عمل گرد افشانی و لقاح ابرها

بادها در زندگی بشر نقش های مختلفی را انجام می دهند از جمله عمل لقاح ابرها و عمل بارور کردن گیاهان در قرون گذشته انسان فقط مشاهده می کرد که ابرها توسط باد به نقاط مختلف کشیده می شوند ولی امروزه علم روانشانسی نشان داده است که بادها عمل بارور کردن ابرها را بر عهده دارند.و باعث تشکیل شدن قطرات باران میشوند.

یکی از عوامل باردار شدن ابرها نیز وجود آئروسل هاهستند. آئروسل ذرات ریزی هستند که در طبیعت به وسیله پراکنده شدن ذرات آتشفشانی برخی از میکروبها ساخته می شوند و توسط باد به ابرها می رسند و آنها رابارور می کنند . باعث بارش آنها می شوند.

یکی دیگر از کارهایی که باد انجام می دهد بارورکردن گیاهان و قارچ ها رساندن گامت ماده به گامت نر است که بطور بسیار محدود توسطزنبورها و سایر حرشات نیز در طبیعت انجام می شود.و دربرخی از گیاهان گامت نر که بروی قطره شبنم ریخته شده توسط باد به گامت ماده می رسدو آنها را بارور می کند.

در سوره حجر آیه 22 به این خاصیت باد اشاره شده است:

و بادهای بارور کننده را فرستادیم و از آسمان آبی نازل کردیم.پس با آنشما را سیراب کردیم.

که دقیقا به دو موضوع بالا اختصاص دارد ولی روی موضوع اول بیشتر میشود تکیه کرد این مطالب با توجه به علم امروز بسیار ساده است ولی در 1400 سال قبلهیچ اطلاعی از عملکرد بادها در دست نبودنکته جالب دیگری که در قرآن در مورد بادها به آن اشاره شده در سوره جاثیه آیه 5 نوشته شده است:

وپیاپى آمدن شب و روز و آنچه خدا از روزى از آسمان فرود آورده و به  آن زمین را پس از مرگش زنده گردانیده است و  گردش بادها راى مردمى که مى‏اندیشند نشانه‏هایى است

که این مطلب بر اساس علم زمین شناسی روز کاملا درست است زیرا بادهای طراف زمین دارای یک سیستم گردشی خاص است

/ 8 نظر / 45 بازدید
علی

ایا میدانستید که در قران امده گوز هم که نوعی باد هست چقدر در تعادل کره زمین نقش داره شاید اگر گوز نبود امر خدا هم انجام نمیشد

ازاده

سلام منظورتون علم هواشناسی بود که نوشتید روانشناسی ؟ لطفا اصلاحش کنید ...

شیفته

اقا علی براتون متا سفم در خارج از کشورید وباید نهایت استفاده را فضای مجازی آزاد ببرید%

مهدی

واقعا برای اقا علی متاسفم که این پیغام را نوشته اند دین ما دین احترام به سایر ادیان است و به خاطر همین گفته با ضد اسلام مبارزه کنید ولی هیچ گاه بی احترامی نکنید نمی دانم دین تو دین چیست ولی این را می دانم که ادب خانوادگی را نداری .ایا این صحیح است به سخره گرفتن ایاتی که خیلی از دانشمندان غربی با ان موافقند .

كوروش

سلام دوست عزيز بسيار خوب و جالب مطالب رو آورديد. خيلي ممنون كاش همه ي ما تلاش كنيم اسلام و خدا مون رو بيشتر و بهتر بشناسيم.

بنده خدا

عالی بود خداقوت

بنده خدا

هر چی بیشتر مطالب شما رو می خونم بیشتر عاشق این مطالب می شم

محمد

خداوند میان ما و ضد اسلامی ها حکم کند که لعنت خدا بر دروغ گویان است