سوگند قرآن به فواصل ستاره گان

شاید هر شب که به آسمان بالای خود نگاه می کنیم تعداد اندکی از ستاره گان را می بینیم که می درخشند اما  شاید ندانیم کائناتی که بالای سر ماست  به چه بزرگی است؟

اما اعدادی که در کائنات وجود دارند بسیار متفاوت از آن چیزی است که به فکر ما می آید

مثلا در نزدیکی خود ما سیاره زهره هر 121 سال که معادل 150 میلیون کیلومتر است به دور خورشید می چرخد.کهکشان راه شیری که یکی از میلیاردها کهکشانی است که در کائنات ما وجود دارد اگر جسمی با سرعت نور حرکت کند 100000 میلیون سال طول می کشد تا به انتهای آن برسد و کهکشان آندرومرا حدود دو میلیون سال از ما فاصله دارد یعنی تصویری که از آن به می رسد
مربوط به دو میلیون سال قبل است.

در سال 1836 فردریش بسل دانشمند آلمانی با کمک تلکسوپی که طراحی کرده بود در یافت که که ستاره ای را که دیده است 7000000 برابر فاصله زمین تا خورشید را دارد..

در قرآن کریم سوره واقعه آیات 75-77 به این موضوع اشاره شده است:

نه [چنین است که مى‏پندارید] سوگند به جایگاه‏هاى [ویژه و فواصل معین] ستارگان -اگر بدانید آن سوگندى سخت بزرگ است

برای درک انداره کل کائنات این ارقام بسیار جالب است در کل کائنات بیش از صد میلیارد کهکشان وجود دارد و در هر کهکشان میلیارد ها سیاره وجود دارد که فاصله های چندین میلیون ساله با هم دارند کل این ابعاد باور نکردنی فقط 4 در صد کائنات ما را تشکیل می دهد 26 درصد بقیه را ماده تاریک و 80 در صد بقیه را انرژی تاریک تشکیل می دهد.

/ 4 نظر / 23 بازدید
زیبا

سلام . خیلی مطالب جالبی دارین ... ممنون

رودخونه

سلام دوست عزیز آمار شما اشتباه است فاصله ی سر تا سر منظومه ی شمسی 100 هزار سال نوری است

زهرا

دستتون درد نکنه برادر خداقوت.........میسیttm

محمدعلی

سلام سایت شما را واقعا یک نعمت برای خودم احساس کردم. کار شما بسیار با ارزش است. هیچ چیز با ارزش تر از «ایمان به خدا و پیامبرش وجود ندارد و این معرفت است که درخت ایمان را غرص میکند و محکم تر و زیباتر میکند