امام حسین (ع) در قرآن کریم

در سوره صافات آیه 107 و 108 در باره سکانس آخر داستان حضرت ابراهیم و اسماعیل نوشته شده است :

وَفَدَیْنَاهُ بِذِبْحٍ عَظِیمٍ ﴿۱۰۷﴾ وَتَرَکْنَا عَلَیْهِ فِی الْآخِرِینَ ﴿۱۰۸﴾ و او را در ازاى قربانى بزرگى باز رهانیدیم.و در آیندگان براى او به جاى گذاشتیم.

  •  در این آیه خداوند به قربانی بزرگ و ذبح عظیم اشاره می کنند که بی شک منظور خداوند از ذبح عظیم نمی تواند گوسفندی باشد که بجای حضرت اسماعیل توسط حضرت ابراهیم قربانی شده است.گوسفند که نمی تواند قربانی بزرگ باشد.
  • در آیه 108 به آیندگان ابراهیم و اسماعیل (ع) اشاره شده است که در ازای یک قربانی بزرگ در آیندگان حضرت ابراهیم و اسماعیل باشد.همانطور که می دانید رسول اکرم (ص) و حضرت امام حسین (ع) نیز از آیندگان حضرت ابراهیم و اسماعیل (ع) بوده اند.

خداوند در این آیه اشاره می کند که حضرت اسماعیل را در ازای یک ذبح عظیم در نسل های آینده وی بازرهانیده شد که این قربانی بزرگ حضرت امام حسین (ع) بودند که از فرزندان حضرت اسماعیل بودند.

در سوره الفجر آیات اول و دوم نوشته شده است :

وَالْفَجْرِ ﴿۱﴾وَلَیَالٍ عَشْرٍ ﴿۲﴾سوگند به سپیده دم‏ و سوگند به شبهاى ده‏گانه 

  • در آیه دوم مفهوم شبهای دهگانه مبهم است و اشاره مستقیم نشده است ولی منظور از شبهای دهگانه می تواند به موضوع ده شب عاشورا دلالت داشته باشد در ادامه این سوره نیز خداوند به سرنوشت قوم عاد و ثمود که از خدا سرکشی کرده اند اشاره می نماید. 
  • همچنین در آیات 27 و 28 این سوره نیز نوشته شده است : یَا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ ﴿۲۷﴾ارْجِعِی إِلَى رَبِّکِ رَاضِیَةً مَّرْضِیَّةً ﴿۲۸﴾ اى نفس مطمئنه  خشنود و خداپسند به سوى پروردگارت بازگرد که موضوع ارتباط این سوره را با امام حسین (ع) را تقویت می نماید.

حال سوالی که مطرح می شود این است که چرا در قرآن به این موضوع بصورت مبهم اشاره شده است؟پاسخ این است که برای جلوگیری از تحریف و حذف قسمت هایی از قرآن توسط دشمنان اهل بیت و دشمنان اسلام آیات مربوط به امام حسین بصورت مبهم اشاره شده است تا قرآن دستخوش حذف و تحریف نشود.  

لطفا برای دنبال کردن مطالب ما از طریق فیسبوک صفحه ما را لایک بزنید. 

مظالب مرتبط 

امام حسین (ع) در کتابهای پیامبران قبل و قرآن کریم 

اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ

/ 8 نظر / 232 بازدید
helen

السلام عليک يا حسين ابن علي(ع) ايام سوگواري ماه خونين محرم رو بر شما تسليت عرض ميکنم... علي يار و ياورتون

درود بر شما که می خوانید و باور می کنیید

خریت نه تنها علف خوردن است

کوروش

"همانطور که می دانید رسول اکرم (ص) و حضرت امام حسین (ع) نیز از آیندگان حضرت ابراهیم و اسماعیل (ع) بوده اند."!!! آنها که یهودی بودند!! چی رو به چی میچسبونی که اون آشی که میخوای ازش درست بشه! تف به احمقهایی مثل تو که همه چیز رو با چرندیاتشان به گند کشانده اند.

ناصر.ن

پاسخ این است که برای جلوگیری از تحریف و حذف قسمت هایی از قرآن توسط دشمنان اهل بیت و دشمنان اسلام آیات مربوط به امام حسین بصورت مبهم اشاره شده است تا قرآن دستخوش حذف و تحریف نشود. باتوجه به اینکه انا له لحافظون توجیه شما بسیار نا موجه است

کاملا موافقم با اینکه حسین قربانی گوچکی نبود. حسین گاو بود و از گوسفند بزرگتر.

آنتی خرافه

احمق! مبهمه چون منظورش اصلا اینا نبوده و یه عده جاهل مثل تو نشستن گوز و به شقیقه ربط دادن

داريوش

ممنون آقاي فخاري بابت مطالب بسيار جالب و مفيدتون. من در مورد خيلي از مطالب وبلاگتون پژوهش كردم و تا اينجا مطالبتون صحت داشتن. روي سخنم با شماهاييه كه نظر گذاشتيد :( نظرات سخيف) ميگن اونايي كه چيزي از دستشون بر نمياد از دور فحش ميدن دقيقا حال بعضي از دوستان نظر دهنده است. قران جز حقيقت چيزي نيست باور كردن يا باور نكردن شما هم چيزي رو تغيير نمي ده. از افاضات شما معلومه كه مربوط به دوران غار نشيني هستيد كه قطعا اين مطالب در حد فهم و شعور شما نيست. پس بر شما ايرادي نيست.( آنتي خرافه) فقط اگر سكوت كنيد سيار بهتره چون سنگين تريد.

استادی

با سلام درایه 107 صافات منظور از قربانی عظیم گوسفند هابیل است در ایه 108 خدا می فرماید این چنین نام خوب و صالح در اینده برای ابراهیم گذاشتیم ایات 1.2 سوره ی فجر کلا دلالت دارد بر تبلیغات حضرت موسی خواهشا به ترجمه های و تفسیر های صحیح قران دلالت کنید