لنزگرانشی(همگرایی گرانشی)در قرآن

در کیهان شناسی پدیده ای بنام لنز گرانشی[1] وجود دارد که در این پدیده گرانش یا جاذبه باعث می شود که توری که از ستارگان دیگر به ما می رسد بزرگتر نمایش داده شود.این پدیده زمانی رخ می دهد که نور در اثر جاذبه خم می شود و باعث می شود که نوری که از یک ستاره یا کوازار به ما می رصد صد برابر بیشتر از ستاره های عادی باشد.در این پدیده گرانش یا جاذبه اثر یک لنز ذره بین را بازی می کند و باعث می شود که در اثر همگرایی گرانشی نوری که به ما می رسد چندین برابر مشاهده شود.

تصویر سمت چژ مربوط به اثر لنز گرانشی یک سیاهچاله بروی یک کهکشان است.

پدیده لنز گرانشی در نظریه نسبیت عام انشتین نیز در نظر گرفته شده است و در خوشه های کهکشانی و ستارگان و تپ اختر ها رخ می دهد.این پدیده باعث می شود تا تخمین زدن فاصله ستارگان از همدیگر سخت تر باشد ولی در نهایت این پدیده به کیهان شناسان برای مشاهده جهان هستی بیشتر کمک می کند و بعناون یکی از ابزارهایی که رقیب ابزار های فیزیک مدرن است مطرح است.پدیده لنز گرانشی دارای دو شکل قوی و ضعیف است.

تصویر زیر مربوط به کهکشان  هابیل 2218 است که نور آن تحت تاثیر پدیده لنز گرانشی به ما می رسد.[2]

 

 تصویر دوم مربوط به سه تصویر از چندین کهکشان و پنج تصویر از کهکشان هایی است که به کوازار معروف هستند.تصویر این کهکشان ها در اندازه و شکل واقعی به ما نمی رسد چون تحت تاثیر لنز گرانشی هستند[2]

 

در سوره النور آیه ۳۵ نوشته شده است :

فولادوند: خدا نور آسمانها و زمین است مثل نور او چون چراغدانى است که در آن چراغى و آن چراغ در شیشه‏اى است آن شیشه گویى اخترى درخشان است که از درخت‏ خجسته زیتونى که نه شرقى است و نه غربى افروخته مى‏شود نزدیک است که روغنش هر چند بدان آتشى نرسیده باشد روشنى بخشد روشنى بر روى روشنى است‏ خدا هر که را بخواهد با نور خویش هدایت مى‏کند و این مثلها را خدا براى مردم مى‏زند و خدا به هر چیزى داناست

مکارم :  خداوند نور آسمانها و زمین است، مثل نور خداوند همانند چراغدانی است که در آن چراغی (پر فروغ) باشد، آن چراغ در حبابی قرار گیرد، حبابی شفاف و درخشنده همچون یک ستاره فروزان، این چراغ با روغنی افروخته می‏شود که از درخت پر برکت زیتونی گرفته شده که نه شرقی است و نه غربی (آنچنان روغنش ‍ صاف و خالص است که) نزدیک است بدون تماس با آتش شعله ور شود، نوری است بر فراز نور، و خدا هر کس را بخواهد به نور خود هدایت می‏کند و خداوند به هر چیزی آگاه است.

همانطور که مشاهده کردید در هر دو ترجمه به شیشه و حباب شفاف و نور پر نور و ستاره ای پرنور اشاره شده است که دقیقا می تواند به اثر لنز یا شیشه در انعکاس نور اشاره داشته باشد که در کیهان شناسی و فضا معادل اثر گرانشی است.

---------

[1]همگرایی گرانشی هنگامی روی می‌دهد که نور یک چشمهٔ درخشان بسیار دور (مانند یک اختروش) در مسیرش تا رصدگر، از کنار جسم پرجرم دیگری (مانند یک خوشهٔ کهکشانی) بگذرد و مسیرش خمیده شود. جسم میانی عدسی گرانشی نامیده می‌شود. این پدیده یکی از پیش‌بینی‌های نظریهٔ نسبیت عام اینشتین است.

براساس نسبیت عام، جرم می‌تواند فضازمان را خمیده کند و در نتیجه میدان گرانشی‌ایبسازد که می‌تواند نور را منحرف کند. این پدیده را نخستین بار آرتور ادینگتون در سال۱۹۱۹ در جریان یک خورشیدگرفتگی آزمود که در آن نور ستاره‌ای که از نزدیک خورشید می‌گذشت کمی خم شده و در نتیجه مکان ظاهری ستاره کمی جابه‌جا شد.

با همگرایی گرانشی می‌توان اطلاعاتی دربارهٔ جسم میانی (عدسی) از جمله جرم آن به دست آورد.

Gravitational lens From Wikipedia, the free encyclopedia 

[2]What is Gravitational Lensing? 

برای مطالعه بیشتر 

کشف ِخوشه ای کهکشانی با جرمی ۱۶۰ تریلیون برابر خورشید!  

اولین سیاره یخی بیگانه پیدا شد!

/ 2 نظر / 129 بازدید
علی

آقای محترم اسم این پدیده لنزه گرانشی نه اینکه واقعا لنزی وجود داشته باشه که شما از حباب شیشه ای این برداشت رو کردید!! در واقع اگه قرار حرف علمی زده بشه باید دقیق باشه . علم جای حرف های کنایی و استعاری نیست. اینبرداشت شما درست مثل برداشت دیگران از پیش بینی های نوستراداموسه.با این نوع نگاه تمام نوشته های جهان رو میشه به هر چی که دوست داشت ربط داد.

معجزه تراشی هیچ فایده ای هم که نداشته باشه لااقل خنده دار که هست آدم کلی میخنده به حماقت مومنین