ارتباط پرندگان با همدیگر

پرندگان می توانند از طریق علائم صوتی با همدیگر ارتباط برقرار کنند ولی این ارتباط ها برای انسانها تا حدودی پیچیده است و باعث به وجود آمدن شاخه ای در علم زیست شناسی بنام صداشناسی زیستی شده است.

در یک آزمایش بسیار جالب پرنده هایی که از بدو تولد در محیط ایزوله بوده اند و با پرندگان دیگر ارتباط نداشته اند دارای یک نوع لهجه متفاوت بوده اند.معمولا در پرندگان آهنگ ها توسط جنس نر برای جلب جفت خوانده می شود.

در این نوشته انگلیسی نوشته شده است که پرندگان علاوه بر آواز خواندن از صدای خود برای بر قراری ارتباط با سایر اعضای خانواده استفاده می کنند.و حتی در صورت وجود شکارچی به هم هشدار می دهند و همدیگر را آگاه می کنند و جوجه ها نیز با استفاده از صدای خود از والدین درخواست غذا می کنند.هرچند سیستم تکلمی پرندگان مثل انسانها پیشرفته نیست ولی به وسیله آن می توانند با هم در ارتباط باشند.و صدای خود را از پایین نای خود تولید می کنند.

همچنین برای پرندگان شناویی نیز بسیار اهمیت داد و همانطور که در بالا قید شده پرنده ای که صدای سایرین را نشنیده بود دارای لحجه متفاوت بود و بعضی از پرندگان به وسیله تولید صدا جنس مخالف را به خود جلب می نمایند.به همین خاطر قدرت شنوایی بعضی از پرندگان تا ده برابر ما است.

همچنین در این منبع انگلیسی نیز نوشته شده است همه پرندگان از صدای خود برای برقرار ارتباط استفاده می کنند و پرندگان از صدای خود برای ادعای جفت گیری و قلمرو و درخواست غذا و ارتباط با کودکان خود استفاده می کنند.و انسانها نیز تا حدی قادر به کشف سیگنال های ارتباطی پرندگان با همدیگر شده اند.

در سوره نمل آیه 16 نوشته شده است که:

وَوَرِثَ سُلَیْمَانُ دَاوُودَ وَقَالَ یَا أَیُّهَا النَّاسُ عُلِّمْنَا مَنطِقَ الطَّیْرِ وَأُوتِینَا مِن کُلِّ شَیْءٍ إِنَّ هَذَا لَهُوَ الْفَضْلُ الْمُبِینُ ﴿۱۶﴾

و سلیمان از داوود میراث یافت و گفت اى مردم ما زبان پرندگان را تعلیم یافته‏ایم و از هر چیزى به ما داده شده است راستى که این همان امتیاز آشکار است(۱۶)

همانطور که در بالا نوشته شده به کمک علم صداشناسی زیستی و بازگشایی امواج امروز تعدادی از امواج صوتی پرندگان کشف شده است به همین دلیل است که در آیه ذکر شده است که حضرت داود و سلیمان زبان پرندگان را می دانستند و آیه نیز به نوعی اشاره می کند که پرندگان نیز دارای زبان و علائم ارتباطی خاص خود هستند.

/ 1 نظر / 24 بازدید
محسن

سلام . از وبلاگِ زیباتون کوتاه دیدن کردم. با سلیقه اید ، خسته نباشید . حتما بهتر از این هم میشه . اگر وقت داشتید خوشحال می شم به دست نوشته های بنده سری بزنید و نظر زیباتون رو ثبت کنید. ضمنا! یادتون نره! اگرخواستید با هم تبادل لینک داشته باشیم حتما نظر بدید.سپاس