حدیثی از رسول اکرم(ص)درباره تعداد مفاصل بدن انسان

همانطور که می دانید،استخوانها بعنوان تیرآهن های یک ساختمان،در بدن ما وظیفه استوار نگه داشتن کل سیستم را بر عهده دارند،و همانطور که می دانید،در یک ساختمان باید محل اتصال تیرآهن ها به هم جوشکاری شود،در بدن انسان نیز محل اتصال استخوانها به هم،توسط ساختارهای غزروفی بنام مفصل به هم متصل شده است.مفصل ها به دو نوع بدون حرکت،و متحرک تقسیم می شوند.که مفصل ساکن یا بدون حرکت می توان به مفاصل جمجمه سر اشاره نمود و از مفصل ناحیه پا می توان بعنوان مفاصل متحرک اشاره کرد.

تا سال 1996 تصور می شد،تعداد مفصل های انسان 430 عدد است،ولی به دلیل پیشرفت علم لیزر،و تفکیک مفصل ها امروزه تعداد مفصل های انسان 360 عدد ذکر می شود.

 

در حدیثی از رسول اکرم(ص) که جزو احادیث اهل سنت محسوب می شود،و یکی از راویان حدیث عایشه و یکی از راویان حدیث ابوذر غفاری است،که پیامبر(ص)حدیث را خطاب به ابوذر گفته است،قید شده است:

در بدن انسان 360 مفصل وجود دارد، پس هر کس می‌تواند در هر روز از سال یک عضو خود را از آتش محفوظ بدارد، این کار را انجام دهد. پرسیدند یا رسول‌الله چگونه؟! فرمود: تکبیر و تسبیح خداوند را بگوید، مردم‌آزاری نکند و امر به معروف و نهی‌ازمنکر رابه جا آورد.

(آدرس حدیث باب 39 وجوب صدقه بر مفصل های انسان حدیث 546 و ( م/ ١٠٠٧ ) در صحیح مسلم)

این در حدیث درحالی در 1400 سال قبل گفته شده است،که بشریت تا همین یک دهه اخیر به این حقیقت پی نبرده بود.

میلاد با سعادت منجی عالم بشریت حصرت مام زمان (عج) مبارک باد.

--------

[1]How many joints are there in the human body? 640 muscles. 206 bones. 360 joints.

/ 3 نظر / 1132 بازدید
حرف تو

سلام، با تشکر از شما حدیثی از رسول اکرم(ص)درباره تعداد مفاصل بدن انسان" با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/43189 در سایت "حرف تو" انتشار یافت. چشم به راه مطالب خوب شما هستیم. هدیه سایت "حرف تو" به شما: امام خمینی ره: امروز جهان تشنه فرهنگ اسلام ناب محمدى است. و مسلمانان در يك تشكيلات بزرگ اسلامى رونق و زرق و برق كاخهاى سفيد و سرخ را از بين خواهند برد. یا علی

شوالیه تاریکی

با عرض سلام و خسته نباشید خواستم بگم که چون 90% ایران شیعه مذهب هستند و اصولا بیشتر ایرانی ها از این سایت بازدید میکنند پس بهتر است از ذکر منابع سنی مانند صحیح بخاری یا صحیح مسلم خودداری فرمایید.

عليرضا

زمین در جنب این نه سقف مینا چو خشخاشی بود بر روی دریا ببین تا توازین خشخاش چندی سزد گر بر بروت خود بخندی چو خشخاشی همی پوشی توازناز کجا یابی تو این خشخاش را باز توزین خشخاش کی آگاه کردی که سی سوراخ در خشخاش کردی ازین نه چار طاق پر ستاره بتو نرسد مگر لختی نظاره