تاکید قرآن بر لزوم انتخاب دوستان و همنشینان مناسب

این وبلاگ عموما به ارتباط موضوعات علمی با قرآن می پردازد اما آیاتی از قرآن که مفاهیم اجتماعی نیز نیز دارند مورد نقد قرا خواهند گرفت.

یکی از مواردی که قرآن به آن اشاره کرده لزوم انتخاب دوست و همنشین مناسب است.بی شک بخش عظیمی از معضلات اجتماعی جامعه ما و جوامع دیگر از این موضوع نشات گرفته باشد.

بسیاری از کلاهبرداری ها ورشکستگی ها اتفاقات ناموسی از جمله تجاوز و قتل ها و یکی از مهمترین مضلات اجتماعی ایران نیز ناشی از عدم انتخاب دوستان مناسب و اعتمادهای بیجا به دوستان است که باعث سو استفاده های بسیار شده و در بسیاری از موارد فردی که بعنوان دوست می پنداشتند باعث افتادن در دام اعتیاد فحشا ورشکستگی و حتی آسیب رساندن به کانون خانواده و ناموس فرد شده است و زندگی یک فرد و شیرازه خانوادگی او را از هم متلاشی کرده است.

در این مورد مولا علی (ع) فرموده اند : به دوستانتان احترام بگذارید ولی اعتماد نکنید.

این مورد را بنده بعوان نگارنده این مطلب بارها دیده ام و بارها بخاطر اعتمادهای بیجا ضربه خورده ام و یک بار نیز بخاطر سخن یکی از دوستان زندگی و آبرویم به همراه بخشی از دارایی هایم از هم پاشید.

و بیت شعر معروفی نیز در فارسی وجود دارد که می گوید:

دشمن دانا بلندت می کند و بر زمین می زندت نادان دوست

موارد بسیاری نیز بوده است که فردی دارای یک زندگی مرفه بوده و بخاطر دوستی به فرد دیگر و اعتماد به وی در دام گناهان بسیار و اعتیاد و حتی جرم گرفتار شده است.قرآن کریم نیز در این مورد هشدارهای بسیاری داده است.

مثلا در سوره فرقآن آیه 28 نوشته شده است که در روز قیامت عده ای می گویند :

ای کاش با فلانی همنشین و رفیق نبودم!


تصویر از صفحه زیبای قرآن و گرافی

یعنی دوستان انسان حتی می توانند انسان را تا ورطه جهنمی شدن نیز ببرند و یک انسان بهشتی را با خود به قعر جهنم بکشانند به همین خاطر توسیه می شود همیشه در انتخاب همه دوستان دقت لازم را مبذول بفرماید و اگر دوستانی داشتید که احساس کردید که ممکن است شما را از مسیر به در نمایند و یا مانع پیشرفت شما بشوند و یا به شما و خانواده تان آسیب برسانند در رابطه خود با آنها تجدید نظر بنمایید.شاید امروز زود باشد ولی یقینا فردا دیر خواهد بود.گاهی نیز این هم نشینان می توانند همسر شوهر و حتی جزو خانواده انسان نیز باشند که در مورد آنها هم همیشه باید تمهیدات لازم اتخاذ شود.

/ 1 نظر / 18 بازدید
محمد

ادمین جان سلام . خیلی اتفاقی به این صفحه رسیدم . خواستم بگم کارِتون درسته . ممنون که امانتداری کردید و لینک صفحه قرآن و گرافی رو قرار دادید . انشاا... موفق باشید .