مفهوم برجهای آسمان در قرآن(سحابی ها در قرآن)

سحابی ها غول های عظیمی از گرد و غبار و گاز هستند که مسئول ایجاد ستاره ها و محل تولد ستاره ها در جهان هستی هستند.

تصویر اول مربوط به یک ستوان از گاز و گرد و غبار در فاصله 2500 سال نوری از زمین در سحابی مخروطی است.تابش ماورا بنفش باعث شده هیدروژن داغ شود و شکل یک هاله قرمز را تولید کند.این سحابی مخروطی اندازه معادل 65 برابر منظومه شمسی ما را دارد.[1]مناطق بسیار درخشان در این تصویر و تصاویر بعدی مربوط به انفجارهای ابرنواختری است.

تصویر دوم مربوط به سحابی شاهتخته در فاصله 5600 تا 10000 سال نوری از زمین است.در این سحابی به دلیل وجود گرد و غبار زیاد عمل ستاره سازی بسیار شدید است.[2]

 

تصویر سوم مربوط به یک ستون آفرینش در فاصله 7000 سال نوری از زمین در صورت فلکی عقاب است.که از گازها و ذرات کیهانی تشکیل شده است.[3]در جایی دیگر از قرآن نیز به ستون آفرینش اشاره شده است.

تصاویر چهارم مربوط به سحابی سراسب در صورت فلکی جبار که در فاصله 1300 سال نوری زمین قرار دارد.این سحابی یک غول کربنی است[4]

در سوره الحجر آیه 16 نوشته شده است :

وَلَقَدْ جَعَلْنَا فِی السَّمَاء بُرُوجًا وَزَیَّنَّاهَا لِلنَّاظِرِینَ ﴿۱۶﴾ و به یقین ما در آسمان برجهایى قرار دادیم و آن را براى تماشاگران آراستیم.

در این آیه منظور از آراستان احتمالا مربوط به انفجارهای ابرنواختری و ستاره های تولید شده در این سحابی و اثر ماورا بنفش بر بعضی از این سحابی ها است که منجر می شود زیبا تر و به رنگ های مختلف به نظر برسد.

----------------

[1]Cone Nebula

[2]Carina Nebula

[3]Eagle Nebula

[4]The horsehead nebula

/ 2 نظر / 33 بازدید
کامران

مفهوم "برج" در قرآن همان است که در کیهانشناسی باستان وجود دارد: مجموعه ای از ستارگان در پهنه ظاهری آسمان که خورشید در حرکت ظاهری خود در آسمان، هر ماه از سال در یکی از آنها قرار دارد. ریشه اینکه ما هنوز به ماه های سال "برج" می گوییم همین است. لطفاً از طریق انتقال مطالب غیر مستند و ساختگی، پایه دین محمد را از این که تاکنون شده است ویران تر نکنید. با مطالب ساختگی نمی توان از حق دفاع کرد و تأثیر این کارها فقط گریزاندن افرادی که چهار کلاس سواد دارند از دین است.

حانیه

واقعا عالی بود من 12 سالمه و علاقه زیادی به ریاضی ، فیزیک کوانتوم و نجوم دارم مرسی آخه من دارم درباره علایقم مطلب پیدا میکنم[گل] واقعا خدا خیلی توانا و بزرگه