اشاره حضرت علی(ع) به معلق بودن زمین در فضا

  • تا نزدیک به دو قرن اخیر بشر فکر می کرد که زمین در مرکز عالم قرار دارد و بسیاری از دانشمندان فکر می کردند که زمین مسطح است و کروی شکل نیست.و هر دانشمندی که سعی می کرد نظریه زمین مرکزی و مسطح بودن زمین را رد بکند مورد غضب کلیسا قرار می گرفت.در قرن اخیر با اختراع تلسکوپ و خارج شدن انسان از زمین انسان ها به این موضوع پی بردند که زمین در فضا معلق است.همچنین در بسیاری از تمدن های بدوی تصور می شد که زمین روی شاخ گاو قرار دارد یا بروی یک ماهی قرار دارد یا در یونان باستان تصور می شد که زمین بروی دست یا بازوی خدایان قرار دارد و وقتی این گاو یا ماهی یا خدا زمین را تکان می دهد زمین لرزه رخ می دهد.

در 1400 سال قبل حضرت علی (ع) در خطبه 186 نهج البلاغه به معلق بودن زمین در فضا بدون اینکه توسط نیرویی نگه داشته شود اشاره فرموده اند :

امام على علیه السلام : [خداوند] زمین را ایجاد کرد و آن را نگه داشت، بى آن که وى را مشغول سازد. و آن را بر جایى بدون قرار استوار کرد و بى هیچ پایه اى بر پایش داشت و بى هیچ ستونى برافراشتش و آن را از کجى و انحراف نگاه داشت و از افتادن و شکافتن آن جلوگیرى کرد .

این حدیث با توجه به علم امروز ما بسیار بدوی و ساده است ولی در 1400 سال قبل در شرایطی که نظریات خرافی حاکم بود و هیچ ابزار علمی وجود نداشت دانستن این مساله تنها یک معجزه محسوب می شده است.

 لطفا برای دنبال کردن مطالب ما از طریق فیسبوک صفحه ما را لایک بزنید. 

/ 10 نظر / 378 بازدید
ملیکا

سلام ای فرزند ایران خیلی وبلاگ زیباییی داری... آفرین بر شما امیدوارم که هر روز موفقیت های زیادی رو ببینید.

محقق معجزات علمی قران

دروغ نگو مردک یونانیان بیش از دو هزار سال پیش میدونستن که زمین گرده و حتی شعاع زمینم محاسبه کردن برو مطالعه کن یه کم سوادت زیاد بشه با استعاره هم نگفتن که ماست مالیش کنی ولی این امام علی همه حرفاش استعاره و توصیفه اصلا معلوم نیست منظورش چی بوده پس خفه شو وبلاگتو جم کن

دوستدار معجزات قرآن

سلام وبلاگتون خیلی خوبه. متاسفم برا افرادی که این چیزا رو مسخره می کنند.به جای این کارا برن خودشون تحقیق کنن و بفهمن نه اینکه به همه عالم و آدم ایراد بگیرن...

محمدجوا

واقعا خوب بود . امیدوارم در مرحله ی بعد مطالب جابی از قران برلی ما فراهم کنی.منطزرم!!!!!

حسن

باور کن همینطور چارچنجولی موندم!!حماقت حدی نداره!!

عبدالله

ببخشید مدیر سایت عنوان مطلب را نوشتن اونایی که توجه نکردن یه کم برن چیزی بوخورن شاید چیزی بفهمن. کسی تا آون موقع معلق بودن زمین را قبول نداشت (اگرچه اگر چه به زبان می گفتند!!). تو احادیث ما هم همین باورهای یونانی هست که توجیهشان کردن.

محمد

به نظر شما این موضوع که 1400 سال قبل از میلاد مسیح حضرت موسی در کتاب ایوب فصل 26 آیه 7 به این نکته اشاره فرمودند که " و زمین‌ را بر نیستی‌ آویزان‌ می‌سازد. " تصادفی وجود دارد؟

اميد

اين مزخرفات چيه بهم ميبافين؟ علي حتي نميدونست مركز تفكر مغز اسان هسن نه قلب. اين اسمان ريسمان كردن چيزي رو اثبات نميكنه

اميد

ابان بن تغلب می‌گويد: از امام صادق(ع) پرسيدم: زمين بر چه چیزی استوار است؟ امام(ع) فرمود: بر ماهى، گفتم: ماهى بر چه چیزی استوار است؟ فرمود: بر آب، پرسيدم آب بر چه چیز؟ فرمود: بر صخره (سنگ سخت) پرسيدم: صخره بر چه چیز؟ فرمود بر شاخ گاوى راهوار، گفتم گاو بر چه استوار است؟ فرمود: بر خاك نمناک، گفتم: خاك نمناک بر چه چیز؟ فرمود: هيهات، كه در اين‌جا دانش دانشمندان گم گشته است

علی

نهج البلاغه ترجمه کی ؟؟