چرا در قرآن نوشته شده است شب را برای شما پوشش قرار دادیم؟

همانطور که می دانید زمین دارای دو نوع حرکت است که حرکت اول حرکت انتقالی زمین است که به حرکت زمین به دور خورشید گفته می شود و حرکت نوع دوم حرکت وضعی زمین است که به چرخش زمین به دور خودش گفته می شود.

حرکت چرخشی زمین باعث می شود که شب و روز پدید بیایند و انرژی خورشید بطور مساوی به همه قسمت های زمین پخش بشود.[1]حال تصور کنید که حرکت چرخشی زمین به دور خودش وجود نداشت.در نتیجه در یک قسمت از زمین همیشه شب بود و قسمت دیگر همیشه روز بود در قسمتی از زمین که شب بود همیشه سرما و یخبندان حاکم بود و در قسمتی که همیشه روز بود اشعه های خورشید به قدری آن ناحیه را گرم می کردند که غیر قابل سکونت می شود و دمای آن صدها درجه سلیسیوس افزایش می یافت و درنتیجه همه جانداران و گیاهان از بین می رفتند[2] و عملا در قسمتی که همیشه در روبه روی خورشید بود آب بصورت مایع وجود نداشت و بخاطر گرما تنها در فاز بخار بود.

در حقیقت شب یا تاریکی که در اثر حرکت وضعی زمین به وجود می آید باعث تعادل دمای زمین می شود و اگر شب وجود نداشت درجه حرارت زمین غیرقابل تحمل می شد.

در سوره النبأ آیه ۱۰ نوشته شده است :

و شب را [براى شما] پوششى قرار دادیم (۱۰

منظور قرآن کریم از پوشش قرار دادن شب نقش شب در تعادل دمای زمین و حفاظت زمین از اشعه های مرگبار خورشید می باشد که همانطور که در بالا اشاره شد اگر شب و روز وجود نداشت هم اکنون حیات نیز بروی کره زمین وجود نداشت.

لطفا برای دنبال کردن مطالب ما از طریق فیسبوک صفحه ما را لایک بزنید.

-------

[1]Planetary equilibrium temperature

[2]What Would Happen if the Earth Stopped Turning? 

/ 13 نظر / 89 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علي ابن ابيطالبي

با سلام به شما بزرگواران، جاي بسي شكر دارد كه ما فرصت يافتيم بفهمين چرا در قرآن نوشته شده شب را پوشش قرار داديم، ممكن بود ما بميريم و نفهميم كه چرا در قرآن اينجوري نوشته، من كه شخصن از بچگي آرزو داشتم بفهمم چرا در قرآن اينقدر موضوعات درهم و برهم نوشته كه به هيچ دردي نميخورد، انشالله يك روزي معلوم ميشود كه چرا محمد رسول الله با ٦٠ سال سن توي بغل عايشه ٩ ساله ميخوابيده، شايد هنوز بصيرت نداريم كه بفهميم.

علي ابن ابي هندونه

منظورش از پوشش اين بوده كه بتونن با هم سكس كنن حالشو ببرن عزيزم.

احمد زیرک

کل قرآن چیزی نیست به جز یک مشت یاوه...

خودم

همه اینا رو قرآن به تنهایی فکر کرده یا یکی مثل شما هم کمکش کرده.

محسن

دست از سر علم بردارید تورو جون مادرتون, مگه به قرآن شک دارید که هی میخواین دلیل علمی براش پیدا کنید. شما با قرآن خودتون حال کنید ما هم در جهل و نادانی خود با علم و دانش حال میکنیم .بیخیال علم بشید و بیشتر از این خودتونو مسخره نکنید.

محمد امین

اعذوابالله من الشیطان الرجیم حقانیت سخن کسانی که این نظرات را داده اند از فحاشی و لحن صحبتشان معلوم است.در پاسخ به ادعای ایشان باید گفت: اولا )در میان عرب رسم بود که هر آنگاه خانواده ای دخترشان را به خانواده ای دیگر برای ازدواج پیشنهاد میداد اگر قبول نمیکردند نوعی بی احترامی شدید و حتی اعلان دشمنی و جنگ بود و عایشه را نیز ابوبکر برای همسری به پیامبر پیشنهاد داد دوم) اینکه حقیقت را بر حسب اینکه از دهان چه کسی خارج شده نمی سنجند و بالعکس اینکه مردی که از میان چنین قومی برخاسته چنین کتابی آورده خود معجزه است سوم)قرار دادن شب با قرار دادن حرکت وضعی فقط دو لفظ متفاوت ولی در ماهیت یکسان اند و اینکه در قرآن از آن با عنوان پوشش یاد شده با توجه به اهمیت حرکت وضعی در حفظ دمای زمین و ناشناخته بودن آن در آن زمان معجزه است . مسلما اگر انسانی در قطب زندگی کند لباس برایش نقش حیاتی دارد و اگر لیاس نمی بود او هم نمی بود و اینکه بگوییم لباس برای حفظ حیات او لازم است هیچ تناقضی با این موضوع که لباس تا کنون باعث حفظ حیاتش شد ندارد

احسان

سلام هموطن عزیز،از اینکه سعی کردی آیات قرآن رو تحلیل کنی از شما تشکر می کنم.ولی بهتره این موضوع رابه متخصصین این امر واگذار کنی.چرا که دلایل علمیت کاملا اشتباه بود. 1- حرکت انتقالی زمین در مدار دایروی نیست بیضوی می باشد و این باعث می شود که حرارت بر روی زمین کم و زیاد شود.چون فاصله زمین تا خورشید 4 میلیون کیلومتر تغییر می کند.پس ملاحظه می کنید که این اختلاف مسافت نیز مینواند باعث اختلاف حرارت بر روی زمین بشود.یعنی اگر حرکت وضعی وجود نداشت باز فرمایش شما اتفاق نمی افتاد. 2-کره زمین در منطقه کمربند سبز یا منطقه حیات ستاره خودش(خورشید ) قرارداره.این به این معنی است که هرچقدر هم خورشید بتابد ، کمترین تاثیری بر حیات کل زمین ندارد.همین الان در بعضی مناطق سیاره حیات وجود ندارد.هم در قطب و هم در صحرا.پس ربطی به گرما ندارد.چون سیاره زمین دارای شکل هندسی کره می باشد،اشعه خورشید در بعضی مناطق مایل و در بعضی عمود می تابد.علت سرد بودن و گرم بودن زمناطق مختلف زمین زاویه اشعه خورشید است.این مطلب را می توانید در مقالههای علمی و اینترنت جستجو کنید. علت تشکیل فصلهای مختلف نیز همین موضوع است.زاویه مختلف تابش خورشید بر سطح زمین.

احسان

ادامه: 4-با وجود شب دریک سیاره دما به صورت مساوی به همه جای سیاره پخش نمی شود.کمی تعدیل می گردد. 5-در مناطقی که تابش وجود دارد مثلا در نواحی قطبی، دما تا -60 درجه کم می شود.پس ملا حظه می کنید با وجود تابش خورشید سرمای غیر قابل تحملی وجود دارد.پس فرمایش شما باز اشتباه است. 6-انرژی تابشی خورشید در این فاصله از زمین قادر نیست همه آبهای این سیاره را بخار کند.چون بعد از مدتی( چندین سال) ابرهای غلیظ تشکیل شده که اجازهبه نفوذ اشعه خورشید به سطح سیاره را نمی دهد.درنتیجه پدیده گلخانه ای اتفاق می افتد و دما تا یک حدی افزایش و سپس ثابت می ماند.واین باعث یک تعادل فازی بین آب و بخار می دهد که به این حالت درجه اشباع اتمسفر گفته می شود.در سیاره ونوس که دومین سیاره است دقیقا این موضوع اتفاق افتاده است. ولی وجود شب باعث تعادل گرمایی خواهد شد. درضمن در متن قبلی من اشتباهات تایپی وجود داشت.بعضی از حروف به هم چسبیدند.عذر می خوام. پیشنهاد می کنم مطالعات بیشتری داشته باشید.مطمئن باشید هیچ کس دوست ندارد اطلاعات اشتباهی بشنود.شما در قبال مطالبی که می نویسید مسئولیت دارید.خواهش می کنم بیشتر دقت بفرمایید.

ل

از چرت و پرت های شما بسیار لذت بردم و خندیدم

احسان

واقعا براي انسان هاي پستي مثل شما متاسفم اين سخنان رو ميدونم همتون از روي تعصب و بي عقلي ميزنيد زيرا در دنيا هيچ چيزي وجود ندارد كه قزان كريم از ان سخن نگفته باشد بعدشم قران فقط متعلق به عرب نيس متعلق ب كل دنياس متاسفم براااااااااااااتون خدا يكم بهتون عقل و شعور بده انشالله