سرنوشت نهایی کوهها از دیدگاه قرآن کریم

یک توضیح :ممکن است برخی از موارد ذکر شده در این وبلاگ از جمله این نوشته از دیدگاه بعضی از خوانندگان محترم تارنما بعنوان معجزات علمی قرآن دسته بندی نشود که این نوشته ها را بعنوان موارد علمی ذکر شده در قرآن دسته بندی می نماییم.

همانطور که می دانید کوهها در اثر فعالیت های آتشفشانی پدید می آیند که در یک پست قبلی به نحوه پدید آمدن کوهها از دیدگاه قرآن اشاره نمودیم.ولی در باره مرگ و نابودی کوهها این مساله از دیدگاه زمین شناسی واضح است که کوهها در اثر گذشت زمان به دلیل فعالیت های زمین شناسی از جمله ریزش و فرسایش کوه و یا باد و باران و برف های شدید به مرور زمان از ارتفاع آنها کم شده[1] و در نتیجه ریزش بعد از میلیون ها سال محیط های اطراف آنها که در پستی قرار دارند با آنها هم ارتفاع می شوند.این موضوع در باره اهرام مصر نیز مشهود است و هرساله مقداری از ارتفاع آن کاهش می یابد.تپه های کم ارتفاع نیز کوههای بوده اند که به مرور زمان از ارتفاع و شیب آنها کم شده است.

 مثلا دانشمندان در برزیل آثاری از یک رشته کوه باستانی متعلق به 600 میلیون سال قبل را کشف نموده اند که قبلا اندازه ای به اندازه کوههای هیمالیا داشت ولی اکنون یک زمین مسطح است.[2]

 

در سوره طه آیات ۱۰۵ و ۱۰۶ و ۱۰۷ در باره فرا رسیدن قیامت اشاره شده است:

و از تو درباره کوهها مى‏پرسند بگو پروردگارم آنها را پخش و پریشان مى‏کند﴿۱۰۵﴾ پس آنها را پهن و هموار خواهد کرد﴿۱۰۶﴾: نه در آن کژى مى‏بینى و نه ناهموارى﴿۱۰۷﴾

نکته قابل ذکر در باره تفسیر این آیه این است که قیامت ممکن است یکباره و خودبه خودی رخ ندهد و شامل مرور زمان شود و در این فرآیند به مرور زمان از ارتفاع کوهای زمین تا روزی که قیامت در آن به وقوع می پیوندد کاسته شود و کوهها تا آن روز به زمین های صاف و  هموار تبدیل شوند،همانگونه که این فرآیند در تاریخ گذشته زمین رخ داده است و هم اکنون نیز قابل رخ دادن است و درطی میلیون ها سال آینده کوههای کنونی زمین در اثر کاهش ارتفاع به زمین های صاف و هموار تبدیل خواهند شد.

 لطفا برای دنبال کردن مطالب ما از طریق فیسبوک صفحه ما را لایک بزنید.

----------

[1] کوه اورست از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد:چنین تصور می‌شود که حرکات صفحه‌های پوستهٔ زمین سبب افزایش طول قله و جابه‌جایی آن به سمت شمالشرق می‌شود. گزارش‌های حاصل از دو محاسبه نشان می‌دهد که آهنگ تغییرات به صورت ۴ میلیمتر افزایش ارتفاع و ۳-۶ میلیمتر حرکت به سمت شمالشرق در سال است، اما دیگر محاسبات حاکی از آن است که جابه‌جایی بیشتر از این مقدار (۲۷ میلیمتر) بوده و حتی کاهش ارتفاع نیز پیشنهاد شده‌است. 

[2]Ancient Mountain Range May Have Fed Early Life 600 Million Years Ago (VIDEO) Read more: http://www.scienceworldreport.com/articles/18150/20141017/ancient-mountain-range-fed-early-life-600-million-years-ago.htm#ixzz3LyUqigYM

/ 1 نظر / 100 بازدید
برديا

سلام دوست عزيز ممنون از ارائه مطالب مفيدتون. اين اصلي كه شما بهش اشاره كردي اصل ايزوستازيه كه باعث تعادل بين مناطق مختلف زمين ميشه . كوهها فرسايش پيدا مي كنند و حجمشون كمتر ميشه و زمين براي ايجاد تعدلش يه مقدار بالا مياد و اين ارتفاع رو جبران ميكنه و در نهايت اين فرسايش منجر به صاف شدن كوهها ميشه البته در طي سالهاي بسيار طولاني. موفق و پيروز باشيد.