تاریکی های دریا در قرآن

در گذشته های دور انسان تقریبا هیچ شناختی نسبت به محیط اطراف خود نداشت و اطلاعات انسانها سطحی بود کشتی می ساخت و از آن برای ماهیگیری و حمل و نقل دریا استفاده می کرد اما از سایر اسرار نهفته در دریاها و اقیانوس ها هیچ خبری نداشت.

یکی از این موارد که انسانها از آن هیچ اطلاعی نداشتند تاریکی های دریا بود در کتابی بنام اقیانوس ها نوشته شده است تاریکی اعماق دریاها و اقیانوس ها از عمق 200 متر به پایین تر شروع می شود در ای نعمق تقریبا هیچ نوری وجود ندارد و صد متر پایین تر از آن هیچ نوری وجود ندارد.

انسانها بطور طبیعی بدون کمک گرفتن از تجهیزات خاص می توانند تا عمق 40 متری دریا شنا بکنند.اما بدون تجهیزات نفوظ عمق 200 متر تقریبا غیر ممکن است و باعث نابودی انسان می شود.

وجود مناطق بسیار تاریک در دریاها و اقیانوس ها به احتمال زیاد در قرن بیستم که بشر توانست ابزار های پیشرفته غواصی و زیر دریایی بسازد کشف شد.

پروفسور « دوگارو » یکی دیگر از اقیانوس شناسان در مورد آنچه علوم جدید از آیه 40 سوره نور به آن رسیده است، اذعان می دارد:

در گذشته به علت نبودن وسایل غواصی، کسی نمی توانسته بیشتر از بیست متر در عمق دریا برود. لذا از زیر آب اطلاعات زیادی نداشته اما امروزه با بکارگیری وسایل و ابزار مدرن می توان تا عمق دویست متر به راحتی به زیر آب رفت.

اما قرآن کریم در 1400 سال قبل زمانی که هیچ ابزار غواصی وجود نداشت در آیه 40 از سوره نور به این مساله اشاره می کند:

أَوْ کَظُلُمَاتٍ فِی بَحْرٍ لُّجِّیٍّ یَغْشَاهُ مَوْجٌ مِّن فَوْقِهِ مَوْجٌ مِّن فَوْقِهِ سَحَابٌ ظُلُمَاتٌ بَعْضُهَا فَوْقَ بَعْضٍ إِذَا أَخْرَجَ یَدَهُ لَمْ یَکَدْ یَرَاهَا وَمَن لَّمْ یَجْعَلِ اللَّهُ لَهُ نُورًا فَمَا لَهُ مِن نُّورٍ ﴿۴۰﴾

 

یا [کارهایشان] مانند تاریکیهایى است که در دریایى ژرف است که موجى آن را مى‏پوشاند [و] روى آن موجى [دیگر] است [و] بالاى آن ابرى است تاریکیهایى است که بعضى بر روى بعضى قرار گرفته است هر گاه [غرقه] دستش را بیرون آورد به زحمت آن را مى‏بیند و خدا به هر کس نورى نداده باشد او را هیچ نورى نخواهد بود (۴۰)

اما این آیه علاوه بر تاریکی های دریا به مساله علمی بسیار جالب دیگری نیز اشاره کرده است.

دانشمندان به تازگی کشف کرده اند که امواج درونی  وجود دارد که در میان آنها فاصله هایی وجود دارد که غلظت آبشان متفاوت است و چون این امواج مانند امواج سطحی رفتادر می کنند تشخیص آنها از هم بسیار سخت است.اما می توان با مطالعه  دمای آب یا غلظت آن در یک نقطه خاص آن را شناسایی کرد.

/ 3 نظر / 101 بازدید
کنجکاو

درست است وسیل غواصی 14 قرن پیش نبود. اما بشر به نیمه شفاف بودن آب پی برده بود.

من

این از اون معجزه هایی است که حرف توش نیست . در پاسخ به دوستمون (کنجکاو) هم باید گفت که اون زمان تقریبا هیچ اطلاعی از درون دریاها نداشتن از جمله اینکه نمی دونستن که عمق دریا چقدره . حالا شما میگید یه نفره بوده مثلا نابغه بوده و از لحاظ علمی خیلی فراتر از زمان خودش بوده و نیمه شفاف بودن اب رو تشخیص داده از کجا می دونسته که اب به قدری عمق داره که نهایت این نیم شفاف بودن اب انقدر جلوی نور رو می گیره که دیگه نور نمی رسه به ته دریا ؟ اگه عمق دریا 200 متر بود عملا هیچ تاریکی وجود نداشت . پس اون اقای نابغه علاوه بر اینکه باید به خاصیت های فیزیک اب و نیم شفاف بودنش توجه می کرد باید عمق اب رو هم می دونست تا به این نتیجه گیری برسه .

من

در مورد امواج درونی دریا هم بگم که خارجی ها بهش میگن Internal wave اگه برید ویکی بدیا و جستجو کنید http://en.wikipedia.org/wiki/Internal_wave و تا نیمه های صفحه پایین بیایید یه بخشی داره به نام Internal waves in the ocean اونجا در پاراگراف دوم نوشته first reported by the Norwegian oceanographer Fridtjof Nansen یعنی اولین بار وجود موج های زیر اقیانوس ها توسط اقای نانسن (اسم کوچکش رو نتونستم تلفظ کنم ) که نروزی هستن گزارش شده و اگه برید به صفحه ایشون تو ویکیپدیا می بینید که ایشون متولد 1861 و وفات 1930 هستن یعنی اولین بار در این بازه زمانی که 85 الی 150 سال پیش میشه یه کسی اومده در مورد وجود موج های درون اقیانوس ها حرف زده اون وقت شما 150 سال پیش رو با 1500 سال پیش مقایسه کنید !!!!!!! به نظرم خدا حجت رو بر ما ادمیان تموم کرده حالا این خود ما هستیم که باید انتخاب کنیم و اینو بدونیم که تو این دنیا ما هیچ رفیقی بهتر از عقلمون نداریم