مغز انسان در قرآن/اشاره قرآن به وجود مرکز دروغگویی در قسمت جلوی مغز

تا دهها سال قبل انسان هیچ اطلاعاتی در مورد مغز نداشت و فقط می دانست که مغز مرکز پردازش اطلاعات و حافظ انسان است و در دوران باستان فقط چندین بار عملهای جراهی موفقیت آمیز ساده بروی مغز انجام گرفته بود.

اما با گسترش علم دانشمندان متوجه شدند مغز انسان بصورت یکپارچه نیست و از اجزای مختلفی تشکیل شده است و هر بخش از مغز وظیفه خاصی را دارد در سال 2003 گروهی از دانشمندان با عکس برداری الکترومغناطیسی از مغز انسان متوجه شدند مرکز دروغگویی و راستگویی در بخش جلویی مغز قرار دارد و وقتی کسی دروغ می گوید قسمت های لپ پیشانی یا ناصیه مغزش فعالیت بیشتری را انجام می دهد و آن قسمت مسئول مستقیم دروغگویی در انسان است.

در حالی که دانشمندان در سال 2003 به این موضوع پی بردند قرآن کریم در سوره علق آیات 13-16 به این موضوع اشاره کرده است:

أَرَأَیْتَ إِن کَذَّبَ وَتَوَلَّى ﴿۱۳﴾أَلَمْ یَعْلَمْ بِأَنَّ اللَّهَ یَرَى ﴿۱۴کَلَّا لَئِن لَّمْ یَنتَهِ لَنَسْفَعًا بِالنَّاصِیَةِ ﴿۱۵﴾ نَاصِیَةٍ کَاذِبَةٍ خَاطِئَةٍ ﴿۱۶﴾

[و باز] آیا چه پندارى [که] اگر او به تکذیب پردازد و روى برگرداند [چه کیفرى در پیش دارد] (۱۳) مگر ندانسته که خدا مى‏بیند (۱۴)زنهار اگر باز نایستد موى پیشانى [او] را سخت بگیریم (۱۵)[همان] موى پیشانى دروغزن گناه‏پیشه را (۱۶)

در سوره هود آیه 56 نیز خدواند دوباره به این مساله اشاره می کند:

مَّا مِن دَآبَّهٍ إِلاَّ هُوَ آخِذٌ بِنَاصِیَتِهَا "جنبنده‌ای نیست مگر این که خدا موی پیشانی او را می‌گیرد."

براستی در آن زمان که هیچ دستگاه برای اسکن مغز وجود نداشت حضرت محمد به تنهایی از کجا می توانست بداند که مرکز دروغگویی در قسمت جلوی مغز یا سر است

/ 8 نظر / 35 بازدید
بي نام

منبع مطلب تون كجاست؟

صادق

در کل قرآن حتی یک بار کلمه مغز دیده نمیشه! تا کی میخواهید با لطایف الحیل کشفیات علمی غربی ها رو در قرآن پیدا کنید؟ چرا برعکس نه؟ قرآن رو بذار جلوت و یک تئوری علمی "جدید" توش پیدا کن! کی جلوتو گرفته؟ نامردم اگر روزی چنین اتفاقی بیفته و ایمان نیاورم!

تاتي

سلام ايوووول خيلي جالب بود ممنون اوني هم كه ميگه تو قرآن كلمه مغز پيدا نميشه توي ما كه پيدا ميشه چه ضرورتي داشته كه تو قرآن بگه پيشوني فرد گناهكار رو ميگيريم چرا نگفته موهاشو ميگيريم موفق باشيد

صادق

اولا که چرا گفته موی پیشانی؟! شما به تفسیر آسان برای همین آیه رجوع کن که نوشته گرفتن موی پیشانی یک نفر یک عمل تحقیرآمیز بوده در بین اعراب و این آیه هم کنایه از همین مسئله هست. آیه "جنبنده ای نیست مگر این که خدا موی پیشانی اورا می گیرد" هم موکد همین مسئله هست.

شکیبا

خیییییییییلی جالب بود مطلبتون واس تحقیقم خیلی بهم کمک کرد ممنونننننننن

احسان

داداش اجرت با خدا ولی یه نکته لطف کن تو مطالبی که مینویسی به صورت قطعی ایه رو تطبیق ندی چون ممکنه ده سال دیگه کشفیاتی ضد علوم جدید بیاد خوشحال میشم به وبلاگم سر بزنی

پری

با سلام دوستان گرامی در قران به اکثر موارد غیر مستقیم اشاره شده به همین دلیل است که گفته شده در آیات تفکر و اندیشه داشته باشید ، اگر غیر این بود که دیگر چرا انسان را به تفکر دعوت می کرد؟؟؟؟؟؟بله درست می فرمائید کوتاهی از ماست که در کشف اعجاز قران کوتاهی می نمائیم و منتظر تئوریهای غربی هستیم.

محمد

البته در این آیه فرموده ناصیه کاذبه خاطئه که درغگو و خطا کار صفت ناصیه است نه انسان درغگو یعنی ناصیه(جلو ی پیشانی) این یعنی قرآن به خود ناصیه میگوید دروغگو! و این موضوع معجزه ی علمی را خیلی زیبا تر می کند! چون در این صورت قرآن به خود جلوی پیشانی می گوید درغگو و خطا کار! که اشاره ای است انکار ناشدنی به نقش این محل در دروغ گویی. راستی ناصیه به معنای موی جلوی پیشانی نیست بلکه به معنای آنجایی در پیشانی است که مو شروع به رشد می کند.