حرکت انتقالی زمین در قرآن

کره زمین دارای دو نوع حرکت اصلی است حرکت اول حرکت وضعی زمین است که چرخش زمین به دور خود را حرکت وضعی زمین می نامند.حرکت وضعی زمین باعث به وجود آمدن شب و روز می شود.قبلا در یک پست مفصل به آیات قرآن در مورد حرکت وضعی زمین پرداخته ایم.

حرکت نوع دوم نیز حرکت انتقالی زمین است که حرکت کره زمین به دور خورشید را حرکت انتقالی زمین می نامند.حرکت انتقالی زمین باعث به وجود آمدن فصل ها می شود.

در سایت ویکی پدیا درباره حرکت انتقالی زمین نوشته شده است:

حرکت انتقالی زمین که واحد سال نجومی نیز می‌باشد یکدور کامل زمین در مدار خود نسبت به یک ستاره ثابت، پیرامون خورشید است که مقدار آن ۳۶۵٫۲۵۶۴ شبانه‌روز معادل ۳۶۵ شبانه‌روز و ۶ ساعت و ۹ دقیقه و ۱۰ ثانیه‌است.

آیات مختلفی در قرآن وجود دارند که می توانند بر حرکت انتقالی زمین دلالت کنند.

مثلا در آیه 5 سوره الزمر نوشته شده است که :

خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ بِالْحَقِّ یُکَوِّرُ اللَّیْلَ عَلَى النَّهَارِ وَیُکَوِّرُ النَّهَارَ عَلَى اللَّیْلِ وَسَخَّرَ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ کُلٌّ یَجْرِی لِأَجَلٍ مُسَمًّى أَلَا هُوَ الْعَزِیزُ الْغَفَّارُ ﴿۵﴾: آسمانها و زمین را به حق آفرید شب را به روز درمى‏پیچد و روز را به شب درمى‏پیچد و آفتاب و ماه را تسخیر کرد هر کدام تا مدتى معین روانند آگاه باش که او همان شکست‏ناپذیر آمرزنده است

در این آیه دقیقا به این موضوع اشاره شده است که ماه و خورشید و زمین تا مدتی در حرکت خواهند بود و این مساله از دیدگاه نجومی تایید شده است.

در سوره نمل آیه 88 نوشته شده است که:

وَتَرَى الْجِبَالَ تَحْسَبُهَا جَامِدَةً وَهِیَ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ صُنْعَ اللَّهِ الَّذِی أَتْقَنَ کُلَّ شَیْءٍ إِنَّهُ خَبِیرٌ بِمَا تَفْعَلُونَ ﴿۸۸﴾ کوهها را مى‏بینى [و] مى‏پندارى که آنها بى‏حرکتند و حال آنکه آنها ابرآسا در حرکتند [این] صنع خدایى است که هر چیزى را در کمال استوارى پدید آورده است در حقیقت او به آنچه انجام مى‏دهید آگاه است (۸۸)

همانطور که می دانید کوهها نیز یکی از اجزای چسبیده به زمین هستند و در صورت حرکت زمین با آن حرکت می کنند.البته این آیه به موضعات دیگری نیز مانند حرکت لایه های زمین و کوه های یخی نیز دلالت می کند.

در سوره ملک آیه 15 نوشته شده است :

هُوَ الَّذِی جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ ذَلُولًا فَامْشُوا فِی مَنَاکِبِهَا وَکُلُوا مِن رِّزْقِهِ وَإِلَیْهِ النُّشُورُ ﴿۱۵﴾اوست کسى که زمین را براى شما رام گردانید، پس در گوشه و کنار آن رهسپار شوید و از روزى او بخورید، و رستاخیز به امر [و در پیشگاه‏] اوست‏

کلمه رام کردن برای حیوانات و اسب به کار می رود که برای حمل و نقل و حرکت کردن مورد استفاده قرار می گیرد.

/ 6 نظر / 25 بازدید
مهدی

واقعا خنده داره که این پدیده های علمی روبه قران نصبت میدین دقیقا مشخصه که درقران فقط به حرکت ماه وخورشید اشاره شده واز حرکت زمین به دوراونها وبه دورخورشید حرفی نزده دوما کاملا مشخصه که حتی قران فکرمیکرده زمین ثابته وخورشید وماه دارن دورش میچرخن،درباره رام کردن زمین کاملا مشخصه که منظورش زلزله وبلایای طبیعیه که باعث میشه ادماکشته بشن زمین رورامش میکنه که به انسان سواری بده ونکشتش.از این همه استدلال مسخره خندم گرفته[قهقهه]

اورمزد

سلام دوست عزيز ممنون از مطالب علمي جالبتون من ژئوفيزيك ميخونم و اين مواردي كه گفتيد كاملا درسته. شك ندارم هر اونچه در قرآن گفته شده درسته حتي به خاطر اين موضوع من رفتم زبان عربي ياد گرفتم كه دچار شك نشم. قران حقيقت محضه. فقط ما خوابيم. كاش زودتر بيدار بشم.

نیما پاکسیما

گفته خورشید و ماه هر کدام تا مدتی معین در حرکت هستند...بعد شما این "در حرکت هستند" رو ربط دادی به "زمین" که اول جمله اومده! اگه کپرنیک حرکت زمین رو اثبات نمیکرد الان شما همچین حرفی نمیزدی.... به جای اینکه قبل از اروپایی ها حرکت زمین رو طبق کتاب مقدستون برای جهانیان توصیف کنید... برعکس کتاب مقدستون رو با کشفیات اونها تطابق میدید...خنده داره...به خودتون بیاید

ایرانی

به اورمزد من ریدم به اون ژیو فیزیکی که تو میخوانی جاکش اقلا وجود داشته باش و اسمت هم همون اسم عرب های مرده رو بزار

محمد

در مورد آیه ی 15 ملک کلمه ی ذلول به معنای حیوانی است که به هنگام حرکت بار یا سوارش را بر زمین نیفکند. پس اگر قرآن زمین را ذلول خوانده بی گمان منظورش این بوده که زمین مانند حیوان رام است و شما را در حال حرکت پرتاب نمی کند. اگر حرکتی در کار نباشد ذلول بودن دیگر چه معنایی دارد؟! علاوه بر این در شمس آیه ی 3 فرموده: و الارض و ما طحاها. طحو یا طحا در اصل لغت به معنای راندن است گر چه مترجمین معنای دوم آن یعنی توسعه دادن را انتخاب کرده اند پس دو معنا می توان برای آن گفت اول: سوگند به زمین و آنچه او را رانده است. دوم سوگندبه زمین و آنگه توسعه اش داده است که هر دو درست است. به علاوه در نازعات 31 برای زمین دحا یا دحو به کار برده شده که به معنای به گرد غلظانیدن، پرتاب گلوله، حول محور چرخاندن و همچنین گسترش دادن است که همه در مورد زمین در است و ازین جهت به علی (ع) داحی یا پرتاب کننده ی خیبر می گویند و همچنین بازی چرخاندن چوب را مداحی می گویند که از دحو مشتق شده است.

ناشناس

لطفا منطقی باشیم وقتی می گویدکوه ها مانند ابر ها درحرکتند دقیقا به حرکت چرخشی زمین به دورخود اشاره داردیکم فکرکنیدبه استدلالت بخند اقا مهدی