حرکت زمین و خورشید در قرآن

از زمان های باستان تا به امروز علم ستاره شناسی بصورت محدودی وجود داشته است اما همیشه اطلاعات ستاره شناسان در باره فضا و زمین ناقص بوده است.مثلا تا چهارصد سال قبل نظریه زمین مرکزی مورد مقبولیت گسترده بود و اظهار می داشت که زمین در مرکز کائنات قرار دارد و همه اشیا از جمله خورشید به دور زمین می چرخند و زمانی که گالیله و کوپرنیک نخستین زمزمه ها برای به زیر سوال بردن این نظریه را مطرح کردند با برخورد شدید کلیسا مواجه شدند.

امروزه ما می دانیم که زمین در هر ثانیه با سرعتی معادل 5 کیلومتر بر ثانیه به دور خودش(حرکت وضعی)و سرعتی معادل 30 کیلومتر بر ثانیه(107 هزار کیلومتر بر ساعت) به دور خورشید(حرکت انتقالی)می چرخد.[1]

.خورشید و منظومه شمسی مانند سایر اجرام کهکشان راه شیری با سرعتی معادل 250 کیلومتر بر ثانیه در حال چرخش به دور سیاهچاله مرکزی کهکشان راه شیری هستند.

در سایت های مختلف ضد مذهبی شبهاتی مبنی بر اینکه در قرآن اشاره شده است که زمین صاف است یا در حال حرکت نیست مطرح می شود.

در سوره الزمر آیه 5 نوشته شده :

 آسمانها و زمین را به حق آفرید، شب را بر روز می‏پیچد، و روز را بر شب، و خورشید و ماه را مسخر فرمان خویش قرار داد، هر کدام تا سرآمد معینی به حرکت خود ادامه می‏دهند، آگاه باشید او قادر بخشنده است.

در ابتدای آیه به پیچیدن اشاره شده است که به حرکت وضعی زمین اشاره می کند که باعث به وجود آمدن شب و روز می شود همچنین پیچیدن همیشه شامل یک نوع حرکت کروی می شود که از این قسمت از آیه کروی بودن زمین نیز استنباط می شود.در ادامه اشاره شده است که ماه و خورشید و زمین و آسمانها هر کدام تا مدت زمان معینی به حرکت خود ادامه می دهند که همانطور که در بالا اشاره شد همه اجرام منظومه منظومه شمسی به دور خورشید و کهکشان راه شیری در حال حرکت هستند کهکشان ها نیز با با سرعت بسیاری در فضا در حال حرکت و دور شدن از هم هستند که این موضوع نیز انبساط کائنات نام دارد که توسط ادوین هابل ستاره شناس آمریکایی در قرن اخیر کشف شد.

---------

[1]زمین با چه سرعتی حرکت می کند؟

/ 3 نظر / 151 بازدید
کامیار

این مهملات چی می بافی از کجا و چگونه تفسیر می کنی که پیچیدن شب بر روز یعنی حرکت وضعی زمین!! خودت را مسخره یا شعور آدمی را بی ارزش می دانی!؟ بیچاره به جای این گزافه گویی ها و تفسیرات من درآوردی کمی به زحمت اندیشیدن به آنچه می گویی را به خودت بده! استنباطات فکری شما و هم نظران با شما جز ترویج جهل و جاگذاری نادانی با فهم نیست.

نیما پاکسیما

انقدر حقایق علمی تو قرآن هست چرا هیچ مسلمونی قبل از کپرنیک به چرخش زمین دور خود و گردش زمین دور خورشید اشاره نکرد؟ حتما میخواید بگید مسلمونا قبل از کپرنیک اینارو میدونستن!! خوب چرا این حقایق رو جهانی نکردن تا دنیا از جهالت بیرون بیاد. با کوشش های کپرنیک و کپلر و نیوتون و گالیله حقایق جهان کشف شد...نه با آیات قرآن.. حالا که اونا با تلاش و کوشش و کنار زدن دین به حقایق جهان پی بردن شما دارید کتابتون رو با اون حقایق وفق میدید !!!

Shahin

.