رد نظریه ازلی بودن جهان توسط امام باقر (ع)

از زمان های بسیار درو در دوران یونان باستان و فیلسوفانی نظیر افلاطون و ارسطو تا نزدیک به یک قرن قبل این باور وجود داشت که جهان هستی ازلی است و از ابتدا وجود به تبع آن ماده نیز قابل خلق نیست و ازلی است.

اما در یک قرن اخیر با مشاهدات ادوین هابل و فرمولهای انشتین نظریه ازلی بودن جهان هستی از بین رفت.ادوین هابل در سال 1929 با تلسکوپ خود مشاهده کرد که کهکشان ها با سرعت بسیاری در حال دور شدن از همدیگر هستند و به این نکته دریافت که در فضا به هر نقطه ای که بنگریم کهکشان ها از همدیگر دور می شوند.وی کهکشان ها را به نقاط روی بالنی تشبیه کرد که با باد کردن بالن نقاط از هم دور می شوند.در ابتدا نیز این کشف هابل مورد اقبال دانشمندان قرار نگرفت.زیرا این کشف یک نتیجه فلسفی بسیار مهم داشت و آن این بود که اگر کهکشان ها در حال دور شدن از همدیگر هستند اگر در زمان به عقب برگردیم آنها در یک نقطه جمع می شوند و در نتیجه جهان هستی از یک نقطه آغاز شده است و ازلی نیست و این موضوع مورد انتقاد شدید دانشمندان اتئیست قرار گرفت ولی هابل توانست کشف خود را اثبات کند و موفق به دریافت جایزه نوبل شد.

بعدها دانشمندان موفق شدند به شواهدی مبنی بر وقوع یک انفجار بزرگ در فاصله بین 13.8 میلیارد سال تا 15 میلیارد سال قبل دست یابند که بعد از این انفجار فضا و زمان و ماده از هیچ به وجود آمد.

البته دانشمندان اتئیست از جمله هاوکینگ با ارائه نظریات اثبات نشده ای از جمله تلفیق نظریه ریسمانها و جهان های موازی و نظریه نسبیت انشتین و یا انتقال تکینگ ها از یک جهان مرده دیگر سعی در رد به وجود آمدن ماده از هیچ داشتند که هیچ کدام از آنها تا کنون به مرحله اثبات نرسیده است مثلا در مورد انتقال تکینگ ها از یک جهان مرده دیگر می توان گفت اگر این اتفاق افتاده باشد در دمای بیگ بنگ کل این تکینگ از بین رفته است و اگر هم از بین نرفته است میلیاردها بار بزرگتر شده است که این عمل نیز نوعی آفرینش محسوب می شود.

البته برخی دیگر از دانشمندان به این هیچ نیز بعنوان یک هیچ یا خلا کوانتمی یا خلا کاذب می نگرند که هنوز این موضوع هم به اثبات نرسیده است.در صورت به اثبات رسیدن هم در هر حال نوعی هیچ و خلا است و با بعد چهارم فضا و زمان ما تفاوت بسیار دارد و فاز ماده بصورت فاز ماده در جهان ما نخواهد بود و نوعی هیچ و نیستی است.

در زمانی که بشریت تازه به این نتیجه رسیده است که جهان ازلی نبوده است و بوجود آمده است حضرت امام باقر(ع) در بیش از هزار دوبیست سال قبل زمانی که نظریه قالب نظریات افلاطون و ارسطو مبنی بر ازلی بودن جهان بود این مساله را رد کرده اند:

امام باقر علیه السلام خداوند تبارک و تعالى ··· موجودات را بیافرید اما نه از چیزى، و هر کس بگوید که خداوند متعال موجودات را از چیزى آفریده کافر است ؛ زیرا اگر آن چیز که اشیاء را از آن آفریده، قدیم به قدمت و ازلیت خدا باشد، پس آن چیز هم ازلى خواهد بود .(علل الشرائع : 607 / 81 .)

 لطفا برای دنبال کردن مطالب ما از طریق فیسبوک صفحه ما را لایک بزنید.

/ 1 نظر / 233 بازدید
شیدا امیری

سلام وبلاگ قشنگی داری... پیشنهاد میکنم وبلاگتو توی لیست وبلاگ های برتر پرشین بلاگ ثبت کنی تا بقیه هم بتونن بهت سر بزنن. http://www.linc.ir