تخلخل سنگها در قرآن

در ویکی پدیای پارسی در باره تخلخل نوشته شده است که :

تخلخل به عنوان یکی از ویژگی‌های سنگ نقش مهمی را در مطالعات زمین‌شناسی و همچنین شناسایی مخازن مواد آلی و آبی ایفا می‌کند.برای نمونه در یک مخزن آبی، پوکی نشان‌دهنده حداکثر میزان آبی است که سنگ آن مخزن می‌تواند در خود نگه دارد.بعضی سنگ‌ها همچون ماسه‌سنگ، پلمه‌سنگ و سنگ خارا به علت چینش مناسب ریزدانه‌ها پوکی پایینی دارند. به این نوع سنگ‌ها به اصطلاح سنگ‌های به‌هم‌فشرده گویند. سنگ‌هایی مانند سنگ آهک نیز معمولاً دارای پوکی بالا می‌باشد.

همچنین در کتابهای زمین شناسی دبیرستان نیز درباره تخلخل نوشته شده است که تخلخل به میزان نفوذ پذیری یک سنگ در برابر آب را می گویند و سنگها بر حسب میزان تخلخل و نفوذ پذیری آب به چند دسته تقسیم می شوند.

میزان تخلخل و نفوذ پذیری یک سنگ در برابر آب به اندازه دانه های آن بستگی دارد و هرچقدر دانه ها ریز تر باشند تخلخل آن بیشتر و هرچقدر درشت تر باشند تخلخل کمتر است.

جهت مطالعه تخصصی تر درباره تخلخل می توانید به این لینک یا این لینک مراجعه فرمایید.

در آیه 74 سوره بقره نوشته شده است:

ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُکُم مِّن بَعْدِ ذَلِکَ فَهِیَ کَالْحِجَارَةِ أَوْ أَشَدُّ قَسْوَةً وَإِنَّ مِنَ الْحِجَارَةِ لَمَا یَتَفَجَّرُ مِنْهُ الأَنْهَارُ وَإِنَّ مِنْهَا لَمَا یَشَّقَّقُ فَیَخْرُجُ مِنْهُ الْمَاء وَإِنَّ مِنْهَا لَمَا یَهْبِطُ مِنْ خَشْیَةِ اللّهِ وَمَا اللّهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ ﴿۷۴﴾

سپس دلهاى شما بعد از این [واقعه] سخت گردید همانند سنگ یا سخت‏تر از آن چرا که از برخى سنگها جویهایى بیرون مى‏زند و پاره‏اى از آنها مى‏شکافد و آب از آن خارج مى‏شود و برخى از آنها از بیم خدا فرو مى‏ریزد و خدا از آنچه مى‏کنید غافل نیست

این آیه دقیقا به موضوع تخلخل سنگها اشاره دارد و همچنین به میزان تخلخل سنگها نیز به خوبی اشاره می کند که از بعضی از سنگها آب نفوذ می کند و جویبار جاری می شود و از بعضی از سنگ ها آب توانایی نفوذ را ندارد.

/ 0 نظر / 21 بازدید