عظمت جهان هستی از دیدگاه قرآن

کره زمین کره ای است که جمعیتی معادل هفت میلیارد نفر را در خود جای داده است. کره زمین دارای مساحتی معادل ۵۱۰٬۰۷۲٬۰۰۰ km۲ است.کشور ما ایران دارای مساحتی معادل ۱٫۶۴۸٫۱۹۵کیلومتر مربع است.کره زمین خود به دور ستاره اش خورشید می چرخد که اندازه خورشید یک میلیون برابر زمین است.خورشید و زمین هر دو در یک مجموعه بزرگتر بنام راه شیری عضو هستند که ۲۵٬۰۰۰ سال نوری با مرکز کهکشان فاصله دارد.

راه شیری قطری معادل ۱۰۰٬۰۰۰ سال نوری دارد و با نزدیک ترین کهکشان خود یعنی آندرومرا فاصله ای معادل 2 میلیون سال نوری را دارد.خورشید ما تنها یکی از ۲۰۰بیلیون تا ۴۰۰بیلیون ستاره منظومه شمسی است. منظومه شمسی نیز در یک گروه دیگر بزرگتر بنام خوشه لانیکا قرار دارد این خوشه قطری به اندازه 500 سال نوری را دارد.ابرخوشه لانیکا دارای صدها هزار کهکشان است.

کهکشان راه شیری تنها یکی از 300 تا 500 میلیارد کهکشانی است که در جهان وجود دارد که دارای فواصلی معادل صدها هزار و میلیون ها سال از همدیگر هستند.

همه این کهکشان ها تنها 4 در صد از جهان هستی هستند و 96 درصد بقیه جهان نیز از ماده و انرژی تاریک تشکیل شده است!

در سوره غافر آیه ۵۷ نوشته شده است :

لَخَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ أَکْبَرُ مِنْ خَلْقِ النَّاسِ وَلَکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ ﴿۵۷﴾

قطعا آفرینش آسمانها و زمین بزرگتر [و شکوهمندتر] از آفرینش مردم است ولى بیشتر مردم نمى‏دانندنَ ﴿۵۷﴾

این آیه از قرآن کریم زمانی نازل شد که حتی تا چندین قرن اخیر بشر فکر می کرد که کل جهان هستی شامل منظومه شمسی و کهکشان ما است و زمین در مرکز عالم قرار دارد.

-----

مطالب مرتبط

سوگند قرآن به فواصل یا بزرگی ستارگان

/ 1 نظر / 560 بازدید
helen

عید را بهانه کنیم تا به همه کسانی که دوستشان داریم سلامی بکنیم! عید غدیر خم بر شما مبارک