مراحل انفجار بزرگ در سوره الفجر

همانطور که می دانید انفجار بزرگ و آفرینش کائنات در چندین مرحله شکل گرفته است،که در جاهای مختلف قرآن اشاراتی شده است ولی در سوره الفجر تمامی مراحل اصلی انفجار بزرگ و آفرنش کائنات به ترتیب آورده شده است که در این پست به برسی تطبیقی مراحل انفجار بزرگ و آفرینش کائنات با آیات سوره الفجر می پردازیم.

در مرحله اول آفرینش کائنات یک انفجار بزرگ با میلیاردها درجه رخ می دهد،و در این هنگام فضا و زمان و جهان هستی پدید می آید.

در آیه اول سوره الفجر نوشته شده است که :

وَالْفَجْرِ ﴿۱﴾سوگند به سپیده‏دم 

اما فجر به جز سپیده دم دارای معانی دیگری نیست هست از جمله آغاز و انفجار تصویر زیر مربوط به ترجمه عربی به انگلیسی الفجر در گوگل ترنسلیت است که می توانید با مراجعه به این لینک معانی دیگر فجر را مشاهده بکنید.به این معانی که یکی دیگر از معانی این آیه این می شود.سوگند به انفجار

در مرحله دوم بعد از فروکش کردن انفجار،جهان به تاریکی مطلق فرو می رود و که در نمودار عمر جهان که در پایین درج شده است از آن بعنوان Dark Ages یا عصر تاریکی یاد شده است،دانشمندان تاکنون نوری از این مرحله مشاهده نکرده اند،و اولین نور جهان هستی سیصد میلیون سال بعد از انفجار بزرگ به علت اتصال فوتون ها پدید می آید.

در آیه دوم نوشته شده است :وَلَیَالٍ عَشْرٍ ﴿۲﴾و به شبهاى دهگانه 

منظور از شب نیز می تواند به تاریکی اشاره داشته باشد,زیرا مشخصه اصلی شب تاریکی است و قرآن کریم در آیات مختلفی سخن را به تمثیل و سربسته بیان می کند. 

در مرحله سوم فتون ها تشکیل می شوند که تشکیل فوتون ها ناشی از فرآیند اتصال جفت الکترون ها و پروتون ها است و همانطور که اشاره شد سیصد میلیون سال بعد از انفجار بزرگ اولین نور جهان هستی بعلت تشکیل فوتون ها به وجود می آید. 

در آیه سوم از این سوره نوشته شده است :

وَالشَّفْعِ وَالْوَتْرِ ﴿۳﴾ به زوج و فرد. 

در مرحله چهارم نیز مرحله تاریکی جهان سپری می شود و نور و به تبع آن ستارگان و سیارت پدید می آید.و جهان هستی بیشتر از پیش روشن تر می شود.

در آیه چهارم نیز اشاره شده است:

وَاللَّیْلِ إِذَا یَسْرِ ﴿۴﴾و به شب وقتى سپرى شود 

که به سپری شدن مرحله تاریک جهان و تشکیل شدن نور اشاره دارد.

-----------

این نوشته با ابکتار و پیشنهاد آقای قدرت(احسان) جاودانی و با بازنویسی مدیر تارنما نوشته شده است که از ایشان را بخاطر ارائه مفهوم نهفته شده در آیات سوره الفجر نهایت تشکر را داریم.چنانکه شما نیز ایده ای دارید که در این تارنما منعکس نشده است می توانید با تماس با ایمیل نویسنده وبلاگ ایده خودتان را با نام خودتان در این تارنما منتشر بنماید.[لینک دانلود نوشته اصلی ارسال شده به تارنما]

/ 4 نظر / 659 بازدید
امین

به عنوان ی دانش آموز کنکوری... تو قران گفته همسرانی از خودتان قرار دادیم و از ان ها برای شما فرزندان و نوادگانی قرار دادیم... یعنی ازدواج انسان با انسان هم زیستا است..و هم زایا....

seyed hossein

in ahmaghane tarin matlabi bod ke ta alan khondam. zehne bimar mitune har chizio vase khodesh tajzie va tahlil kone. hatman ta chand vaght dige migi einstein ham az ro ghoran nazariatesho gofte. kash kami aghl va shoor peida mishod. heyhaat

رضا

اینگونه تفسیرکرن که اذ توحرفای بنده هم میشه مطالب عجیب دراورد

حسین

تو اینو مطمئنی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!